RECENZE: ASUS TUF B450-PRO GAMING - dobrý podvozek pro APU
U každé základní desky je i velmi důležitý BIOS a proto jsem ho prolezl a nascreenshotoval, VGA framegrabber tak zůstal sedět v šuplíku, protože za pomoci klávesy F12 můžeme screenshoty uložit na USB disk. Malý trolling tkví v tom, že se screenshoty uloží v .BMP formátu, takže jsem je všechny prohnal pluginem PNGOUT aby se z nich staly menší veselé .PNG soubory.
V době testování stihl na desku vyjít BIOS verze 1002 a tak jsem ho naflashoval. Aktualizovat můžeme tradičně přímo v BIOSu buďto z Internetu nebo z USB flashky, aktualizace z Internetu podporuje minimálně ještě ASRock a Gigabyte, ale nepodporují to úplně všechny desky a výrobci.
Obrázek řekne více než tisíc slov, ale přesto vypíchnu několik vychytávek, které stojí za vypíchnutí. Pokud jste někdy viděli BIOS/UEFI od ASUSu v posledních několika letech, viděli jste je všechny.
AI Tweaker – zde můžeme dle libosti měnit různé frekvence a napětí, deska nemá externí generátor BLCK, proto nemůžeme měnit BLCK a tím tak zajímavě popohnat Turbo boost. Násobič CPU mi šel zvednout s Ryzenem 5 2400G až 63,75x, nicméně obávám se, že v tomto nastavení fungovat nebude možná ani pod tekutým dusíkem. Také jde zde možnost měnit frekvenci integrovaného grafického jádra, což společně s rychlejší RAM může přinést znatelný nárůst výkonu. Samozřejmostí jsou různé profily a také OC Tuner, který se pokusí o automatické přetaktování.
UMA Frame Buffer Size – Pokud používáme APU, může nás tato sekce zajímat, můžeme totiž ručně grafickému jádru přidělit nějaké množství paměti, které nebude mít systém k dispozici. Když jsem měl osazeno 16GB RAM a nechal volbu „Auto“, dostala Vega 11 celkem 2GB RAM, můžeme ale přiřadit až 8GB RAM! S předchozí verzí BIOSu bylo možné maximálně 3GB RAM. Otázka je, jaký vliv to má v hrách, ale i na to se podíváme v budoucím článku.
NVMe RAID mode – Deska podporuje NVMe RAID, což jsem také vyzkoušel, můžeme vše konfigurovat přímo v BIOSu, nebo ve Windows za pomoci RAID Xpert Utility. Utilita se tváří, že je možné použít i RAID 10, ale na to bude nejspíš zapotřebí využít služby nějaké PCIe > M.2 karty. Na takové akce má ale Ryzen 5 2400G příliš málo linek, nebo si musíme vystačit s dvěma linkami na disk při využití čtyř disků, což může být OK.
Q-Fan Tuning – Samozřejmostí je pokročilé řízené otáček ventilátorů podle teplot různých komponent, můžeme tak vše nechat na automatice, nebo si můžeme nastavit křivky jednotlivých ventilátorů dle chuti.
A na závěr ponechám malou radu, nepoužívejte EZ mode, pokud chcete něco rychle nastavit. (: