RECENZE: ASUS Vivobook S 15 - Qualcomm ARM Copilot+ PC je tady, konec x86?
Kapitoly článků
Čas běží a vývojáři pořád mají tendence vydávat nové verze všelijakého softwaru! To samozřejmě znamená, že je třeba jednou za čas aktualizovat, skartovat staré výsledky a vše přeměřit. Aby to nebylo tak stejné, rozhodl jsem se vyměnit dvě testovací scény zda dvě podstatně náročnější. Blender 4.0.2 je samozřejmě novější, než dříve testovaná verze 3.4.1 a podporuje tak nový hardware a nevyužívá klasický tile-based rendering jako starší verze.
Notebooky, která mají jen 16GB RAM v mnohých scénách budou trpět, jelikož je potřeba místy i 17GB RAM a více, v takových situacích je třeba cachovat na SSD a doba renderování se tak značně prodlouží.
V Blenderu podává Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-78-100 překvapivě dobrý výkon a to i skrze emulaci.
Sinosauropteryx Prima
Scanlands
Scanlands je zajímavá scenérie, vcelku náročné, ale ne tolik, jako některé na začátku kapitoly.
Barbershop Interior
Tato scéna je paradoxně tou nejnáročnější v testu, pokud totiž renderujeme s použitím procesoru, Blender si řekne o nějakých 16-17GB RAM, notebooky s 16GB RAM tak mohou dosahovat nižšího výkonu. Postupem času využití paměti klesá.
Monster under the bed
Tato scéna je relativně náročné a bez problémů spolkne přes 10GB RAM, což pro většinu notebooků není nějaký zásadní problém.
monk
Tato scéna je překvapivě náročná hlavně na výkon procesoru, notebooky se tak pořádně zapotí a ledajaký notebook scénu nezvládne za kratší dobu, než za jednu hodinu.
Victor
Victor scénu jsem začal používat relativně nedávno, jelikož autor doporučuje mít alespoň 12GB RAM a jedná se tak opět o lehce náročnější scénu. Výkonnější grafické karty zde nemají moc problém, procesory se ale zapotí poměrně znatelně.