Minirecenze: ASUS VivoBook S K3502ZA - čtrnáct jader v notebooku bez dGPU
Kapitoly článků
V této sekci se podíváme na výkon v Cinebenchi a také ve SPECviewperf 13, který obsahuje mnoho grafických programů a snaží se simulovat reálnou zátěž v programech jako je například maya. Nově jsem přidal i V-Ray, který umí testovat procesory a grafické karty s podporou CUDA, Radeony a Intely mají tedy smůlu.
Cinebench R15, R15E, R20
Cinebench je takovou klasikou na poli CPU benchmarků a tak jsem ho použil, používám starou verzi R15, komunitní R15 Extreme a také nový CB R20.
V Cinebench R15 kraluje Core i7-12700H díky vysokému krátkému napájecímu limitu. V R15 Extreme a R20 se propadá pod osmijádra s nižší spotřebou.
Na žádost některých čtenářů jsem přidal do metodiky i Cinebench R23, přičemž využívám deseti minutového testu, všechny procesory tak vyčerpají krátkodobý napájecí limit. Samozřejmě se neumím vrátit v čase a tak jsou výsledky Cinebench R23 mdlé oproti předchozím testu, jednoduše nevlastním všechny dříve otestované notebooky. Přidal jsem v rámci možností alespoň něco, co jsem měl zrovna po ruce, aby zde nebyl jen jeden notebook.
V Cinebench R23 se Core i7-12700H umisťuje na třetím místě, nedokáže překonat 24W osmijádro AMD Ryzen 7 PRO 5850U, nicméně všechna CPU překonává jednojádrovým výkonem.
SPECviewperf 13.0
SPECviewperf 13 je užitečný nástroj, pokud chcete zjistit jak si nějaký hardware povede v profesionálních aplikací. Většina těchto aplikací využívá OpenCL a občas jsou optimalizované pro profi varianty grafických karet. Samozřejmě tento benchmark nenasimuluje veškeré možné situace, ale pro zběžný přehled celkem stačí.
Výkon ve SPECViewperf 13 je bržděn hlavně integorvanou grafickou kartou Intel Iris Xe s 96 EU.
V-Ray benchmark
V-Ray benchmark má CPU a GPU test, přičemž pro GPU test je možné použít i CPU, testuji tedy každou komponentu zvlášť, ne dohromady. Radeony podporované nejsou, jelikož GPU část testu využívá pouze NVIDIA CUDA, nebo se počítá na CPU.