Minirecenze: ASUS VivoBook S K3502ZA - čtrnáct jader v notebooku bez dGPU
Kapitoly článků
Na závěr musím říci, že mám rád notebooky jako je Vivobook S, tedy ve smyslu toho, že se do běžného "kancelářského" stroje osadí výkonnější procesor, než jen úsporný model z Učkové řady. Dobré je, že tu není zbytečná přídavná grafická karta, čtenáři, kteří někdy řešili notebooky s dGPU a dokovacími stanicemi jistě potvrdí, že je to mnohdy zábavné.
ASUS mne dále velmi potěšil displejem, použitý OLED má vysoké rozlišení, vyšší obnovovací frekvenci a zvláštní povrchovou úpravu. Displej je evidentně lesklý, ale nechová se jako zrcadlo a odráží se na něm jen velmi silné světelné zdroje, jako třeba některá stropní světla nebo Slunce. Díky tomu je displej překvapivě dobře použitelný a ve výsledku mi skoro nevadilo, že není matný i když matný panel bych preferoval.
Notebook je i celkem dobře zpracovaný, nikde nic nevrže, vše dobře lícuje a portová výbava je celkem rozumná, ale chybí mi RJ45 ethernetový port. Samozřejmě lze použít externí USB-A/C síťovou kartu, nebo TB4/USB-C dokovací stanici, ale není nad zabudovanou PCIe síťovou kartu.
Vivobook S lze celkem snadno rozebrat a můžeme vyměnit baterii, M.2 SSD, jeden SODIMM DDR4 modul, WiFi kartu a vyčistit chlazení.
Největší problém vidím v částečně pájené RAM, pro některé to může být téma, s kterým otravuji při každé příležitosti, kdy snad jen zahlédnu pájenou RAM, ale má to relevantní důvody. Pokud pájená paměť selže, je velmi komplikované a drahé tyto paměti vyměnit, většina uživatelů tak v podstatě vyhodí celé zařízení, které by s normálními RAM sloty šlo velmi snadno opravit a nadále používat.
Další problém je v rozšířitelnosti, běžnému uživateli 16GB RAM postačí asi bez problémů, ale kombinovat to s čtrnáctijádrovým procesorem je dost podivné. ASUS bohužel nenabízí varianty s připájenou 16-32GB pamětí, takže můžeme přidat maximálně jeden 32GB modul a získáme tím 40GB RAM celkem. Jenže v takovém případně funguje dual-channel jen mezi 8GB a 8GB paměti, ke zbytku se přistupuje jednokanálově.
V notebooku je navíc doslova prázdné místo, takže druhý SODIMM slot se tam pohodlně vleze. Ano, Intel Alder Lake podporuje i DDR5 paměti a jejich použitím by bylo dosáhnuto lepšího výkonu, ale notebook by to značně zdražilo. DDR5 RAM si tak ASUS nechává pro vyšší modely.
Je však zjevné, že Core i7-12700H není příliš efektivní s nízkým napájecím limitem, jako jsou osmijádrové procesory AMD Ryzen 4000/5000/6000. Výkon není vyloženě špatný, na krátké úlohy CPU využije 80W napájecí limit a ULV osmijádra většinou překoná bez potíží, ale není to pravidlem. V programu MyASUS můžeme přidat extra deset Wattů, ale pak se ventilátor roztočí snad na 6000 RPM a notebook rozhodně není tichý.
Druhý hlavní problém vidím v klávesnici, numerický blok je velmi podivný, má totiž o jednu řadu kláves méně, než na desktopové klávesnici, což znamená, že uživatelé používající numerický blok "z paměti" se musí přeučit, což je dost netriviální.
ASUS Vivobook S by si odnesl ocenění, nebýt pájené RAM, nicméně i tak se jedná o celkem použitelný stroj s parádním displejem.
Hodnocení vidím následovně:
klady | + Výborný 2880x1620 120Hz OLED panel + Slušné 14C/20T CPU (Core i7-12700H) |
zápory | - Částečně pájená RAM, k dispozici je jeden volný slot, osadit lze maximálně 40GB RAM |
pohlídejte si | ? Core i7-12700H nedosahuje optimálního výkonu v 35W napájecí obálce ? DDR4 RAM snižuje výkon iGPU i CPU (je to ekonomičtější řešení, DDR5 paměti jsou značně dražší) ? Peformance režim v MyASUS učiní notebook velmi hlučným |
Poděkování
Za zapůjčení notebooků a počítačů ASUS Vivobook S K3502ZA, ASUS ExpertBook B7 B7402FEA Flip, ASUS ROG Zephyrus G14 (2022), ASUS ROG Zephyrus G14 AW SE, ASUS ExpertBook B5 B5302FEA Flip, ASUS ROG Strix G15 Advantage, ASUS ROG Zephyrus S17 GX703H, ASUS ROG Flow X13 + ROG XG Mobile RTX 3080, ASUS ROG Strix SCAR 17 G733Q, ASUS ProArt StudioBook W590G6T, ASUS ZenBook Duo 14 UX482, ASUS ZenBook Flip S UX371E, ASUS ROG STRIX SCAR 17, ASUS Mini PC PN50, ASUS ROG Zephyrus G15 GA502IU, ASUS ZenBook Pro Duo UX581GV, ASUS ROG Zephyrus G14 GA401IU a ASUS TUF Gaming A15 FA506II-BQ027T Bonfire Black děkuji společnosti ASUS.