Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

RECENZE: Corsair MP600 PRO 1TB Gen4 PCIe

V dnešní recenzi se podíváme na rychlý NVMe disk společnosti Corsair, zaujme hlavně bundlovaným pasivním chladičem.

Tradičně používám AS SSD Benchmark, který umí slušně potrápit všechna SSD, testuji pouze s 10GB bloky.

Corsair MP600 PRO 1TB předvádí velmi dobrý výkon, víceméně blízko Gigabyte AORUS Gen4 7000s 2TB, Gigabyte je ultimátně trochu rychlejší, ale nemám k dispozici 1TB variantu, takže vyšší výkon je u 2TB očekávaný.

graph-54
graph-55
graph-56
graph-57

Mimo standardního testu přidávám i zabudovaný Copy Benchmark, který simuluje kopírování ISO souboru, instalaci programu a herních dat. V tomto testu je SSD spíše pomalejší, resp. hlavně při simulaci Program a Game.

graph-58
graph-59
graph-60

 

AJA System Test, jedná se o podobný testovací nástroj výkonu úložiště jako Blackmagic Disk Test. Nicméně AJA umožňuje konfigurovat velikost testovaných dat a zvolený video kodek.

Testuji tedy tak, že nastavím nejvyšší možné rozlišení video souboru, 5120x2700 5K RED. Kodek nechávám defaultní 10bit YUV a velikost souboru nastavuji na maximální možnou velikost, tedy 64GB. Na částečně zaplněných SSD je vysoká šance, že se značně zmenší SLC cache, pokud je k dispozici. Výsledky uvádím v MB/s, jedná se o zápis testovacího video souboru a jeho následné čtení. AJA System Test ukazuje i výkon ve formě FPS, tedy s jakou snímkovou frekvencí zvládá SSD testovací data zapisovat a číst. Poslední zajímavá informace je malý graf, který lze zvětšit. Ten ukazuje průběh zápisu testovacího souboru, červená čára ukazuje reálnou rychlost testovaného SSD.

Corsair MP600 PRO 1TB v tomto testu dosahuje vysokého výkonu a překonává ho jen větší Gigabyte AORUS 7000s 2TB, zajímavé je, že v testu čtení je Corsair o fous rychlejší. Test jsem zkoušel několikrát a výkon je velmi konzistentní.

graph-40
graph-41
graph-42
graph-43

Testuji i to, jak se zahřeje řadič SSD a jeho NAND paměti, aktuálně se spoléhám na senzory co má samotné SSD, takže výsledky berte s jistou dávkou soli. U některých SSD nemusí být navíc jasné, zda zobrazují teplotu řadiče nebo NAND. Některá SSD mají pouze jeden senzor, který by měl odpovídat teplotě řadiče. Testuji tak, že nechávám běžet benchmark dokolečka po dobu třiceti minut, zapíše se tedy 64GB dat, data se přečtou, smažou a zapíšou znovu.

Nejnižší teplotu mají SATA SSD, Corsair MP600 PRO 1TB dosahuje relativně nízké teploty a to při aktivním ofuku bez chladiče. V pasivním režimu byla teplota velmi podobná, ale v takovém případě bude záležt na umístění SSD ve skříni a proudění vzduchu, teploty tak mohou být v jiné sestavě o něco vyšší.

graph-44
Tagy: 

Karel "Karáš Svorka" Svoboda (Google+)

Pesíci dělají chro. Je potřeba vysumýšovat chrochták.

VGA Legacy MKIII

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku RECENZE: Corsair MP600 PRO 1TB Gen4 PCIe

Pátek, 4 Únor 2022 - 10:10 | Nalim | No tak si uzivatel koupi verzi bez chladice a k...
Čtvrtek, 3 Únor 2022 - 17:16 | lyon | Jaký má význam pouštět "hdparm -Tt",...
Čtvrtek, 3 Únor 2022 - 14:18 | Mirda Červíček | Tak to je ještě dražší, než za kolik prodávají...
Čtvrtek, 3 Únor 2022 - 13:52 | XY | Některý výrobci mají verze s chladičem o litr...

Zobrazit diskusi