RECENZE: Gigabyte Aero 15 OLED XD - dobře vybavený pracant s UHD OLED panelem
Kapitoly článků
Tentokráte jsem mimo měření teplot za pomoci HWiNFO využil i zásuvkový wattmetr, protože může být zajímavé vědět, kolik energie notebooky spotřebují při různých činnostech. V testovací místnosti bylo cca 24°C.
Provozní vlastnosti závisí velmi na použitém napájecím profilu, já jsem testoval v továrním režimu Creator, AERO 15 má k dispozici mnoho dalších režimů a nebylo v mých silách detailně otestovat úplně všechny.
Notebook v zátěži samozřejmě není ultra tichý, ventilátory bez potíží překročí nějakých 4000 RPM, přičemž nevydávají žádné podivné či pískavé zvuky. Hlučnost je typicky okolo 38-42 dBA při vzdálenosti cca 30 cm od klávesnice. Nicméně upozorňuji, že tyto hodnoty jsou do jisté míry orientační, aktuálně nemám na měření hluku příliš dobré prostory ani vybavení, což se snad tento rok zlepší.
V AVX2 zátěži vyskočí frekvence všech osmi jader na 3,3-3,4GHz s napájecím limitem 60 Wattů dlouhodobě, poněkud humorné je to, že prvních několik vteřin CPU odebírá až 109 Wattů, což vyžene teploty všech jader velmi vysoko, cca 98-99°C.
V AIDA64 stress testu je zatížen procesor a obě dvě grafické karty. Procesoru zůstává 45 Wattů dlouhodobě a tiká na frekvenci 2,6GHz všemi osmi jádry. RTX 3070 má odběr 80W a grafické jádro boostuje na 1500 MHz.
Ve Furmarku si GeForce RTX 3070 bere 95-100W, častěji však sedí na hodnotě 95W, maximální TGP limit 105 Wattů jsem bohužel nikdy neviděl. Jádro drželo víceméně stabilně frekvenci 1005 MHz.
Vyzkoušel jsem také, jak moc notebook spotřebovává energii při hraní DOOM Eternal v 1080p na vysoké detaily.
Neposledně jsem vyzkoušel i výdrž baterie, což je činnost, kterou dělám poměrně nerad, nemusím totiž moc metodiky, kdy se notebook nechá idlit do vybití, nebo se opakuje nějaká konkrétní činnost, typicky notebook používám tak, že píšu třeba tento článek, mám na pozadí puštěný prohlížeč s nějakým podcastem. Výsledky tedy berte velmi hrubě orientačně, pokud na notebooku kompilujete software během cesty vlakem, bude výsledek zcela odlišný, stejně tak pokud použijete Linux, nebo nějaké jiné nastavení a není v mých silách pokrýt vše, zabralo by to extrémní množství času.
Znáte to, občas uděláte chybu a chytáte se za hlavu, co jste to proboha vyplodili a přehlédli. Takto se cítím nyní díky odstavci výše, při mém stylu používání notebooku na nějakou práci totiž generuji naprosto nekonzistentní typ zátěže, kterou nemohu replikovat a to ovlivňuje výsledky. Víceméně po otestování asi prvních třech notebooků jsem přešel na nový systém, kdy na notebooku nastavím 50% jas displeje(pokud není uvedeno jinak) a se zaplou WiFi nechávám aktualizovat hlavní stránku diit.cz každých dvacet vteřin, dokud se notebook zcela nevybije. Upravuji i nastavení hibernace tak, že k němu dojde až když má notebook 1% baterie. Omlouvám se tedy za dlouhé měsíce mystifikace.
Výdrž při provozu na baterie je v Creator režimu nepříliš dobrá, průměrně se odběr pohyboval okolo 12-15W, s občasnými špičkami až 40 Wattů. Nejspíše za to může Optimus, protože po přepnutí na baterie se sice napájecí režim přepne na Smartmanager Power Saver profil(tak je pojmenovaný profil přímo ve Windows, ne v Gigabyte utilitě), ale pokud jste měli při provozu na adaptér spuštěné programy využívající NVIDIA grafiku, tak zůstane používaná i nadále. V mém případě se tak skutečně stalo, Firefox celou dobu renderovala GeForce RTX 3070. Naštěstí toto lze vyřešit prostě tak, že si u konkrétních programů uživatel nastaví, s jakou grafikou se mají pouštět, namísto automatiky se může hodit u různých prohlížečů, komunikátorů a Office explicitně nastavit integrovanou grafickou kartu.