RECENZE: Gigabyte AORUS 17G YC, aneb hráč z Taiwanu
Kapitoly článků
Tentokráte jsem mimo měření teplot za pomoci HWiNFO využil i zásuvkový wattmetr, protože může být zajímavé vědět, kolik energie notebooky spotřebují při různých činnostech. V testovací místnosti bylo cca 24°C.
Provozní vlastnosti závisí velmi na použitém napájecím profilu, já testoval v továrním režimu, který je standardně zapnutý, jiné režimy jsem nezkoušel, dbám totiž na "OOBE" (Out Of Box Experience - Iniciální Zážitek Uživatelů, kteří Zařízení Vybalí a Používají).
Maximální napájecí limit pro GPU je údajně 105 Wattů, ale víc jak 95W jsem neviděl, u CPU je to pak 62 Wattů dlouhodobě a 106 Wattů krátkodobě.
V AVX2 zátěži procesor drží limit 62W dlouhodobě a frekvence se ustálí na 3GHz u všech osmi jader, notebook je subjektivně tichý, oba dva ventilátory běží přibližně na 3000 otáček za minutu. Teplota je navíc překvapivě nízká na vysoko taktovaný Intel procesor s navýšeným napájecím limitem.
V AIDA64 stress testu jsou vytěžovány obě dvě grafiky, UHD 630 v CPU i RTX 3080. Procesor nataktuje CPU jádra na 3238 MHz průměrně, RTX 3080 pak drží 1380 MHz na GPU. Teplota CPU je tak poněkud vyšší, otáčky ventilátorů poskočí na 3600 otáček za minutu, což je pořád subjektivně tiché, zcela určitě méně jak 40dB.
Ve Furmarku má RTX 3080 relativně vysokou teplotu jádra, přičemž Hotspot teplota je prý 85°C, GPU boostuje na 765MHz maximálně a dle GPU-Z byl konzistentní odběr celé karty 95 Wattů.
Vyzkoušel jsem také, jak moc notebook spotřebovává energii při hraní DOOM Eternal v 1080p na vysoké detaily.
Neposledně jsem vyzkoušel i výdrž baterie, což je činnost, kterou dělám poměrně nerad, nemusím totiž moc metodiky, kdy se notebook nechá idlit do vybití, nebo se opakuje nějaká konkrétní činnost, typicky notebook používám tak, že píšu třeba tento článek, mám na pozadí puštěný prohlížeč s nějakým podcastem. Výsledky tedy berte velmi hrubě orientačně, pokud na notebooku kompilujete software během cesty vlakem, bude výsledek zcela odlišný, stejně tak pokud použijete Linux, nebo nějaké jiné nastavení a není v mých silách pokrýt vše, zabralo by to extrémní množství času.
Výdrž baterie jsem testoval s továrním nastavením, bohužel zde nedochází k automatickému zpomalení LCD z 300Hz na 60Hz(jde to nastavit ručně) a tak je odběr zbytečně vysoký, CPU navíc skáče s frekvencí a odběrem nahoru poměrně agresivně, takže jsem z notebooku i přes masivní 99Wh baterii vymáčknul necelých pět a půl hodin. Věřím, že s Ryzenem a zpomaleným LCD bych se dostal na více jak dvojnásobný čas. Dost možná by bylo možné notebook ručně zoptimalizovat a vymáčknout něco navíc, ale na takové detailní testování nemám prostě čas.