RECENZE: Gigabyte GeForce GTX 1660 GAMING OC 6G - tři ventilátory a OC
Kapitoly článků
Samozřejmě mě zajímalo, jak si GTX 1660 vede z hlediska spotřeby a jak dobrý je vlastně použitý chladič. Vzhledem k velmi nízkému TDP okolo 140 Wattů jsem očekával dobré teploty, ticho a nízkou spotřebu. Spotřebu jsem měřil zásuvkovým wattmetrem Voltcraft Energy Monitor 3000. Měřil jsem spotřebu celé sestavy.
K počítači mám připojený pouze jeden monitor, Samsung S24E650PL s 1920x1080 rozlišením, vlastnosti s více monitory jsem neotestoval. V místnosti kde jsem testoval bylo většinu času cca 24-25°C.
Konstrukce chladiče je u této GTX 1660 GAMING OC velmi slušná, tři heatpipes odvádí teplo na pasivní chladič, který ofukují tři ventilátory, které se točí proti sobě. Musím říct, že jsem byl překvapen, že karta po přetaktování měla velmi nízké teploty, toto se Gigabyte opravdu povedlo.
Jak můžeme vidět v absolutním idlení mají GeForce nižší spotřebu, nicméně stačí dělat i jednoduchou práci a spotřeba samozřejmě poskočí, pokud neprovozujete počítač v idle pořád, je to téměř nezajímavá informace. Fury Nano i GTX 1060 5GB nezastavují ventilátor, Fury Nano navíc podtaktuje jádro pouze na 300MHz, což možná zvyšuje spotřebu v idle a také teplotu jádra.
Furmark
Furmark nepředstavuje klasický typ zátěže, jedná se o power virus, který se snaží grafickou kartu co nejvíce zatížit a pozlobit. Pomyslný král vysoké spotřeby je zde RX 590 SE od Sapphire, která prostě drží 1560 MHz na GPU i ve velké zátěži za cenu horší energetické efektivity a vysoké spotřeby. Poněkud mě překvapila celkem nízká spotřeba s Fury Nano, ta si ve Furmarku podtaktuje jádro někam k 700MHz, v herní zátěži se typicky pohybuje někde přes 900MHz.
Hry – Witcher 3, Deus Ex Mankind Divided
Také jsem otestoval několik her poměrně v rychlosti, vybral jsem si lehce žravější tituly, protože proč ne. V případě Deus Ex jsem použil benchmark, v Zaklínači 3 jsem nechal Geralta stát jen tak na náměstí v Toussaintu. Grafy si doporučuji řadit dle konkrétních her a také dle chuti. Jak můžeme vidět z grafů, nejnižší spotřebu má překvapivě GTX 1060 Gaming X od MSI, MAXSUN Terminátor si bere o symbolických pár Wattů více. GTX 1660 je pak uprostřed, přetaktování jádra a vyšší power limit se zde projevuje spíše negativně, na druhou stranu karta je rychlejší než GTX 1060, takže v tom nevidím problém. Oba Radeony mají spotřebu tradičně vyšší, Fury Nano je starší karta vyráběná 28nm procesem se 175W TDP a RX 590 SE je přetaktovaná skoro až na krev od výrobce. Přetaktovaná GTX 1660 má spotřebu vyšší než dual fan verze, teploty jsou ale výrazně nižší.