RECENZE: Gigabyte Radeon RX 6800 XT GAMING OC 16GB
Kapitoly článků
Jsem si vědom, že některé čtenáře tyto recenze grafických karet lehce štvou, jelikož jsou v různých eshopech extrémně předražené a nedostupné, nicméně sem tam se nějaká objeví a testy výkonu jsou relevantní i přes aktuální mizérie, které dost možná potrvají další dva kvartály. Testovaný Radeon RX 6800 XT společnosti Gigabyte by se měl v ČR prodávat v cenovém rozpětí 21-22 000 Kč s DPH. Bohužel aktuálně není problém kartu "najít" za ceny okolo 40-50k Kč, což je naprosto šílené.
Radeon RX 6800 XT je primárně konkurence pro grafické karty NVIDIA GeForce RTX 3080(Ray Tracing výkon je však nižší, zda na tom záleží, to si musí každý posoudit sám), oproti RTX 3080 nabízí RX 6800 XT o šest GB grafické paměti navíc a nižší TDP, které činí "pouhých" tři sta Wattů(RTX 3080 mívají TGP v rozpětí 320-390W). Aktuálně se jedná o víceméně nejrychlejší grafickou kartu ze stáje AMD, výše už je jen o fous rychlejší Radeon RX 6900 XT, který působí skoro až jako zbytečný produkt.
Karta mi dorazila ve svém standardním balení, poněkud jsem ve spěchu zapomněl kartu detailně nafotit, využívám tedy hlavně fotografie, které mi dodal zástupce společnosti Gigabyte. Uvnitř balení najdeme tradičně samotnou grafickou kartu a rychlý manuál. To je vše.
Grafická karta má čtyři výstupy na monitor, najdeme zde dva DisplayPorty 1.4 a dva HDMI 2.1 výstupy, GPU samozřejmě obslouží všechny čtyři najednou. Je škoda, že Gigabyte neosadil více výstupů, GPU podporuje až šest monitorů, bohužel ani vyšší model AORUS toto nemá. Karta zabere tři sloty, podobně jako jiná hi-endová GPU a vyžaduje dva osmipinové konektory.
Gigabyte se zde chlubí technologií "Screen Cooling", což je u tohoto modelu poněkud humorné, jelikož otvor pro výfuk vzduchu na zadní straně karty je velmi malý a z velké části zablokovaný. Primárně se tak horký vzduch vyfukuje do stran jako u jiných karet.
Logo Gigabyte je podsvícené RGB LEDkami a můžeme je konfigurovat za pomoci programu RGB Fusion.
Na kartě nechybí přepínač BIOSů, najdeme zde Quiet BIOS a OC BIOS. Oba dva BIOSy mají stejné nastavení z hlediska frekvencí GPU, VRAM a stejný napájecí limit. Primárně se zde liší chování ventilátorů. Kartu jsem tedy testoval s tichým BIOSem a poté jsem zkusil nějaké ruční přetaktování na OC BIOSu.
Přetaktování jsem provedl přímo v ovladačích AMD, napájecí limit mi šlo navýšit maximálně o 15%, což jsem udělal. Dále jsem posunul primárně paměti GDDR6, jelikož 256-bitová sběrnice je hlavním limitujícím faktorem karty. Posunul jsem tedy paměti na efektivních 17 Gbps, čímž se zvedla propustnost z 512 GB/s(1 TB/s dosahuje pouze Infinity Cache) na 545 GB/s. Podivná věc se ale stala s grafickým jádrem, zatímco bez OC je ochotné boostovat okolo frekvence 2,5GHz, po přetaktování paměti frekvence GPU klesla místy klidně o 300 MHz. Musil jsem přitlačit na frekvenci GPU tak, aby maximální boost byl 2700 MHz, nicméně na tuto hodnotu GPU nikdy nedosáhne. Přetaktování je přinejmenším podivné a jsou zde limity v ovladačích nedovolující navýšit nějak více napájecí limit, na to je třeba úprava v registrech nebo upravit BIOS. Protože GPU v přetaktovaném stavu boostuje trochu méně, snížil se i místy výkon v nižších rozlišeních, naopak v UHD rozlišení se výkon zvednul. Spotřeba šla logicky také nahoru, ale o tom až v dalších kapitolách.
Nyní k testovací sestavě, využil jsem víceméně takový "běžný" hi-endový počítač založený na AMD AM4 platformě s AMD X570 chipsetem. Procesor není nijak přetaktovaný, je chlazený levným vodníkem CoolerMaster MasterLiquid ML240L, paměti jsou nastaveny na 3600 MT/s s časováním CL14-14-14-32 1T.
Sestava je složená z následujícíh komponent:
- AMD Ryzen 9 5900X
- G.Skill TridentZ NEO 2x8GB DDR4-3800 CL16 - nastaveno na 3600 MT/s CL14
- Gigabyte X570 AORUS PRO
- ADATA SX8200 Pro 2TB PCIe NVMe SSD x4 Gen3
- Seasonic SSP-750RT 80PLUS Gold 750W zdroj
- Fractal Design Focus G skříň
- Windows 10 Pro v2004
Ventilátory ve skříni jsou pak nastaveny na automatiku s presetem Normal a řídí se dle teploty CPU. V testovací místnosti jsem měl cca 24°C. Jako testovací monitor posloužil Samsung U32H850, který má nativní 3840x2160 rozlišení a podporuje FreeSync, s NVIDIA kartami navíc funguje i jako G-Sync Compatible.