RECENZE: HP OMEN X 2S 15-dg003nc – aneb dva displeje, NVMe RAID a RTX 2080 Max-Q
Kapitoly článků
Tentokráte jsem mimo měření teplot za pomoci HWiNFO využil i zásuvkový wattmetr, protože může být zajímavé vědět, kolik energie notebooky spotřebují při různých činnostech. V testovací místnosti bylo cca 24°C.
HP OMEN X 2S nepatří mezi zrovna tiché notebooky, otáčky ventilátorů mi nešlo monitorovat, ale odhaduji, že v maximální zátěži se na nějakých 5000 RPM zcela jistě protočí. Navíc tento konkrétní kus prošel mnoha redakcemi a dalšími místy, takže je možné, že demontáží chladiče a jeho opětovnou montáží došlo ke zhoršení provozních vlastností.
Procesor se ve větší zátěži masivně podtaktuje, klidně na nějakých 2,2-2,3 GHz, přičemž dlouhodobý napájecí limit je kulatých 30 Wattů, krátkodobě si CPU může užívat až 107 Wattů. Grafická karta RTX 2080 Max-Q musí pro změnu dodržovat TGP limit 80 Wattů.
Teplota procesoru ve ffmpegu se jeví jako relativně nízká, nicméně iniciálně vyskočí na nějakých 99°C, poté vyprší 107W napájecí limit a klesá až na třicet Wattů, procesor se takto navíc podtaktuje na 2,2-2,3GHz. Některá jádra mohou dosáhnout i nižších teplot, některá dokonce i vyšších, přičemž rozdíly mohou být i klidně až 15-20°C, opět je možné, že to je způsobeno předchozími manipulátory chladiče.
V AIDA64 stress testu se notebook také celkem zapotí, hlavně procesor, jelikož chladič je sdílený i s grafickou kartou. V tomto testu se procesor také masivně podtaktuje někam k 2,3GHz a s vyšší teplotou oproti GPU.
Ve Furmarku se RTX 2080 Max-Q nijak zásadně neohřeje, právě naopak, z velkého jádra se odvádí teplot do chladiče velmi dobře a extra heatpipe s extra pasivní částí hodně pomáhá, teplota je tak velmi nízká. Jádro se ve Furmarku podtaktuje až na 555MHz v zátěži, v herní zátěži je však frekvence typicky vyšší.
Vyzkoušel jsem také, jak moc notebook spotřebovává energii při hraní DOOM Eternal v 1080p na vysoké detaily. Spotřeba je překvapivě nízká, což je pozitivní.
Neposledně jsem vyzkoušel i výdrž baterie, což je činnost, kterou dělám poměrně nerad, nemusím totiž moc metodiky, kdy se notebook nechá idlit do vybití, nebo se opakuje nějaká konkrétní činnost, typicky notebook používám tak, že píšu třeba tento článek, mám na pozadí puštěný prohlížeč s nějakým podcastem. Výsledky tedy berte velmi hrubě orientačně, pokud na notebooku kompilujete software během cesty vlakem, bude výsledek zcela odlišný, stejně tak pokud použijete Linux, nebo nějaké jiné nastavení a není v mých silách pokrýt vše, zabralo by to extrémní množství času.
Notebook při provozu na baterii vydrží velmi krátkou dobu, přesný odběr se mi nepodařilo změřit, tipuji však něco přes třicet Wattů. Nízkou výdrž způsobuje částečně G-Sync displej a také fakt, že notebook nepodporuje Optimus, integrovaná Intel UHD 630 grafická karta je nedostupná a vypnutá, vše obrazové tak obstarává GeForce RTX 2080 Max-Q, což masivně zvyšuje spotřebu. Baterie tak zde slouží spíše jako taková UPS, s dlouhodobým provozem se nepočítá. Je možné, že by šlo výdrž prodloužit přepnutím na úsporný profil a vypnutím G-Sync včetně přepnutí LCD na 100Hz, ale nepředpokládám nějaké výrazné navýšení výdrže.