RECENZE: HP ProBook 440 G7 - Come Lake-U přichází
Kapitoly článků
Tentokráte jsem mimo měření teplot za pomoci HWiNFO využil i zásuvkový wattmetr, protože může být zajímavé vědět, kolik energie notebooky spotřebují při různých činnostech. V testovací místnosti bylo cca 24°C.
HP ProBook 440 G7 je velmi úsporný notebook, 65W adaptér se místy jeví skoro až zbytečný, rezerva se hodí, pokud je baterie zcela vybitá a notebook v nějaké vyšší zátěži chceme i nabíjet.
Napájecí limit procesoru pro krátkodobou zátěž má hodnotu 25 Wattů, v dlouhodobé zátěži se tato hodnota sníží na 15 Wattů.
V zátěži všech jader chvíli procesor boostuje na asi 3GHz, frekvence se poté sníží blízko k 2,2GHz, podobně se CPU chová v AVX2 zátěži, zde se podtaktuje až na 2,1GHz na všech čtyřech jádrech.
Teplota procesoru ve ffmpegu je relativně vysoká, vzhledem k tomu, že se jedná o 15W čtyřjádro, ventilátor se musí celkem dost snažit, v 25W režimu se točí na nějakých 4468 RPM, po klesnutí limitu na 15 Wattů se otáčky ventilátoru sníží na 3725 RPM, přičemž CPU se podtaktuje na 2,1GHz na všech jádrech. Musím říct, že mě takto vysoká teplota u celkem úsporného čipu překvapuje, ale naštěstí nedochází k nějakému throttlingu, je zde dostatečná rezerva.
V AIDA64 stress testu se zapotí notebook tak nějak celkově, nicméně iGPU sdílí napájecí limit s CPU částí, procesorová jádra se tak podtaktují na 1400 MHz a díky tomu jsou teploty velmi nízké.
Ve Furmarku se Intel UHD 620 moc neroztopí, teplota je celkem rozumná a notebook má velmi nízkou spotřebu.
Vyzkoušel jsem také, jak moc notebook spotřebovává energii při hraní DOOM Eternal v 1080p na vysoké detaily. DOOM Eternal na notebooku nelze spustit a tím pádem jsem spotřebu nemohl změřit.
Neposledně jsem vyzkoušel i výdrž baterie, což je činnost, kterou dělám poměrně nerad, nemusím totiž moc metodiky, kdy se notebook nechá idlit do vybití, nebo se opakuje nějaká konkrétní činnost, typicky notebook používám tak, že píšu třeba tento článek, mám na pozadí puštěný prohlížeč s nějakým podcastem. Výsledky tedy berte velmi hrubě orientačně, pokud na notebooku kompilujete software během cesty vlakem, bude výsledek zcela odlišný, stejně tak pokud použijete Linux, nebo nějaké jiné nastavení a není v mých silách pokrýt vše, zabralo by to extrémní množství času.
Výdrž na baterii je překvapivě velmi dobrá, v idle má notebook velmi nízký odběr, klidně pod tři Watty. Při mém používání je to něco okolo pěti Wattů, CPU je totiž podtaktované, ale na jednoduchou práci je to zcela použitelné. Vzhledem k malé kapacitě baterie se jedná o velmi dobrý výsledek, notebook takto zvládne bez problémů třeba celodenní poradu v oblíbené megakorporaci.