RECENZE: HP Spectre 15 x360-df0004nc Poseidon Blue 2018 - výkonné 2v1 od HP
Kapitoly článků
Už když jsem viděl papírové parametry testovaného HP Spectre, polilo mě horko, neboť výkonné komponenty a tenké tělo, to zavání průšvihem. A nebo jen hodně hlučnými ventilátory. Mé obavy se naplnily a bohužel regulace ventilátorů je velmi agresivní a tak i při malé zátěži jsou oba ventilátory, navíc foukající na obě strany velmi slyšet. Zde jsou si leváci i praváci rovni, oba typy lidí získají ohřátou myš společně s rukou.
Oba dva ventilátory mají navíc ještě jeden nežádoucí efekt a to sice vysoký pískavý tón, který navíc v zátěži uslyšíte i přes sluchátka. To považuji za poměrně zásadní problém, pohodlné kreslení ve 4K se tak mění v pískající příšeru. Bohužel, jak už je skoro u nových notebooků zvykem, nedařilo se mi přečíst otáčky ventilátorů.
Chlazení je tedy velmi hlučné a jak jsem očekával, procesor se v zátěži smaží, grafická karta je na tom naštěstí o něco lépe. Co se týče teplot a frevence, jakmile se i7-8750H zahřeje na nějakých 97-100 °C, dojde k podtaktování všech šesti jader na nějakých 2,6GHz a zde pak zůstane. MSI GS65 Stealth má vyšší teploty, ale frekvence všech jader v dlouhodobé zátěži kolísá v rozpětí 2,6-2,9GHz. GTX 1050 Ti je na tom z hlediska teplot o něco lépe.
Furmark
Furmarkem stresuji pouze přídavná GPU, testuji ve FullHD bez MSAA a nechávám běžet Furmark 10 minut, aby se GPU pořádně zahřála. HP Spectre si zde z hlediska chlazení nevede vyloženě zle, GPU zůstane viset na 74°C, ale frekvence klesne na 1215 MHz, nejspíše, aby se karta udržela v power obálce, jaký nastavila NVIDIA. GTX 1050 v Legionu Y530 se chová poměrně pěkně konzistentně a frekvence GPU se ustálila na 1468 MHz. GTX 1050 Mobile v XPS 15 se ale po dobu testu chovala podivně, jakmile teplota GPU vystoupala na 72°C, začalo se jádro podtaktovávat z 1402MHz na 700MHz, kdy teplota klesla na 60°C, zde cca 2 minuty frekvence zůstala viset na 700MHz a poté začala opět stoupat na 1402MHz a tak pořád dokola. Uvádím tedy 700MHz takt, protože tam tato karta visela většinu času. Vega M GL se v tomto testu podtaktovala na cca 738MHz, mimo Furmark typicky boostuje na frekvenci až 1011MHz.
Sluší se dodat, že Furmark je tzv. „power virus“, tedy snaží se ošklivě co nejvíce testovaná GPU roztopit a jedná se o typ zátěže na který v hrách spíše nenarazíme.