Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

RECENZE: HP Spectre 15 x360-df0004nc Poseidon Blue 2018 - výkonné 2v1 od HP

Ani HP není pozadu s notebooky konstrukce 2v1 a tak se na jeden poměrně nabušený kousek podíváme. Dotykový 4K displej samozřejmě nechybí.

Závěr je poněkud komplikovaný, máme zde designově pěkné zařízení, vyrobené z kvalitních materiálů a velmi dobrou kvalitou zpracování. Navíc zde máme i slušné příslušenství a pod kapotou poměrně výkonný hardware.

Zde však tkví kámen úrazu, tenké tělo notebooku nemá dostatek prostoru pro adekvátně výkonné chlazení a tak se musí přistoupit na řešení za pomoci dvou vysokootáčkových ventilátorů, které můžou poměrně snadno zkazit zážitek z používání. Je možné, že jen můj testovací kus trpěl pískáním a zvuk ventilátorů přes dobrá sluchátka nebo hlučné okolí neuslyšíte, nicméně pořád to považuji za nejzásadnější problém celého notebooku. Přitom by stačilo ventilátory zpomalit alespoň při lehké zátěži za cenu větších teplot, nemyslím si, že by si někdo kupoval takový stroj na hraní her nebo něco podobného. Možná by bylo zajímavější použít úspornější 25W TDP Intel procesory ála i7-8550U a přitom ponechat GTX 1050 Ti. Podobný Spectre s úspornějším CPU existuje, ale je kombinován s GeForce MX 150.

Výdrž na baterii mě také úplně neoslnila, což je nejspíš dáno výkonným HW, 4K displejem a téměř pořád aktivními ventilátory, ale věřím, že je možné vymáčknout více, pokud snížíme rozlišení na FullHD a případně zkusíme nějaké další optimalizace.

4K displej je zároveň jedno z lákadel notebooku, na 15,6“ úhlopříčku je to poněkud maso a i já, jakožto nadšenec do 100% DPI jsem musel uznat porážku a používat notebook se 125% DPI a tím tak ztrácet cenné pixely v některých aplikacích. Při DPI nad 175% jsem si už připadal, že používám nějaké mobilní zařízení, kde jsou důležité extrémně obří ikonky. Na druhou stranu se může jednat o použitelný stroj na kreslení za pomoci přiloženého pera rovnou v 4K rozlišení. Možná by ale bylo lepší, kdyby měl displej matnou povrchovou úpravu.

Portová výbava je… moderní. Jelikož frčí tenká zařízení, ořezávají se porty, kde to jde. Na druhou stranu zde máme napájecí konektor, velké HDMI, velké USB 3.0 A, dvě USB-C s TB3, combo audio jack a microSD čtečku paměťových karet. V tomto ohledu je tedy notebook použitelnější než dříve testované XPS 15 2v1 (9575), které sází kompletně na USB-C. Zde nebudeme potřebovat tak často redukce a navíc máme to sexy rohové USB-C.

Oproti XPS 15 (9575) má navíc Spectre výhodu ve vyšším výkonu a možnosti upgradovat RAM, což se ale pojí s poměrně „user unfriendly“ rozborkou, kterou jsem nakonec nepokoušel. Ale lepší špatně přístupná RAM a SSD, než úplně nevyměnitelná (:

Klávesnice je pak relativně příjemné překvapení, má rozumné rozložení a píše se na ni celkem slušně, což je rozhodně pozitivní, osobně to vnímám tak, že by to mohlo být lepší, ale řekl bych, že Spectre má klávesnici poměrně rozumnou.

Finálně si nejsem úplně jist, pro koho je notebook vlastně určen, hráči nebo nadšenci do výkonného HW nejspíš zvolí úplně jiné stroje, které navíc při podobné ceně mohou nabídnout vyšší výkon. Mnoho kresličů pak používá nějaké externí kreslící tablety třeba od Wacomu, ale určitě se najdou tací, co ocení možnost něco kreslit on-the-fly ve 4K.

Z používání v režimu tablet jsem také nebyl nějak unesený, podobně jako u předchozího XPS 15 2v1 (9575) mi přišlo, že na tablet je notebook příliš těžký pro nějaké pohodlné tabletování a nižší výdrž baterie tomu zrovna nepomáhá.

Celkově jsem tedy poněkud rozpolcen, jelikož si jednoduše nejsem jist, na koho je vlastně zařízení cíleno, ale třeba mi to někdo vysvětlí v diskuzi.

Hodnocení vidím následovně:

klady

+ Vysoký výkon v tenkém těle

+ Možnost upgradovat RAM až na 32GB

+ Výkonnější a z hlediska výkonu výhodnější než konkurenční XPS 15 2v1 (9575)

+ Použitelná klávesnice

zápory

- Velmi hlučné a pískavé chlazení

- Horší výdrž na baterii

- Pero nelze schovat do těla notebooku

- Těžkopádný jako samostatný tablet

pohlídejte si

? 4K displej může být požehnání, ale také kletba

? S Windows 10 Home není možné šifrovat disk BitLockerem

Vzhledem k výše uvedeným faktům uděluji notebooku bronzové ocenění.

Ocenění Deep in IT - bronzové

 

Poděkování

Za zapůjčení HP Spectre 15 x360-df0004nc Poseidon Blue 2018 děkuji společnostem HP a NVIDIA.

 

hp

Karel "Karáš Svorka" Svoboda (Google+)

Pesíci dělají chro. Je potřeba vysumýšovat chrochták.

VGA Legacy MKIII

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku RECENZE: HP Spectre 15 x360-df0004nc Poseidon Blue 2018 - výkonné 2v1 od HP

Pondělí, 4 Únor 2019 - 23:38 | Karáš Svorka | EDID určitě nefungoval s LVDS, tam se musel často...
Neděle, 3 Únor 2019 - 18:03 | Karáš Svorka | Netuším, ale takhle na nějaké kreslení to může...
Neděle, 3 Únor 2019 - 10:08 | kfeksa | Budou, však to má Intel procesory (i když nové)
Sobota, 2 Únor 2019 - 13:47 | franzzz | > eDP má mít výhodu právě v tom, že je to...
Pátek, 1 Únor 2019 - 22:21 | Karáš Svorka | To netuším, ale můžu se dodavatele zeptat. Třeba...
Pátek, 1 Únor 2019 - 22:21 | Karáš Svorka | LVDS už myslím novější GPU ani nativně neumí,...
Pátek, 1 Únor 2019 - 22:18 | Karáš Svorka | Mělo by to být těch 180 GB/s, má jen 1024-bit...
Pátek, 1 Únor 2019 - 21:42 | franzzz | > nechapu co je tak zvlastniho na tech...
Pátek, 1 Únor 2019 - 16:37 | Ondar | Proč si lidi myslí, že 4K a ještě k tomu patlací...
Pátek, 1 Únor 2019 - 16:10 | Hrdina | nVidia teď přešla na jinej formát driverů (myslím...

Zobrazit diskusi