RECENZE: HP ZBook 17 G5 Mobile Workstation
Kapitoly článků
Možnosti zabezpečení
Zabezpečení je samozřejmě důležitým aspektem jakékoliv pracovní stanice, zběžně se na ty možnosti podíváme. Samozřejmě můžeme zaheslovat BIOS, disky a tak podobně, to je poměrně standardní.
Notebook také podporuje šifrování disků BitLockerem díky TPM 2.0, aby BitLocker fungoval, je třeba mít Windows 10 Pro nebo Enterprise, na testovaném kusu byly dokonce Windows 10 Pro for Workstations. Zde tedy není problém šifrování rozběhat.
Můžeme také využít IR kamery a Windows Hello, tedy přihlašování přes obličej, které je relativně bezpečné a například nedovolí přihlášení, pokud detekuje více osob, nebo nedokáže člověka rozpoznat. Jedná se o podstatně dokonalejší technologii, než přihlašování pomocí normální kamery, která lze snadno oblbnout třeba fotografií.
Notebook také disponuje NFC čtečkou, Smartcard čtečkou a čtečkou otisků prstů. Smartcard se používají v některých korporacích a tak to může být relevantní způsob přihlašování, čtečte otisků prstů bych osobně věřil asi nejméně, velmi často je možné je obalamutit.
Na podrobnější nastavování slouží HP Client Security.
HP Client Security
Jak název napovídá, jedná se o program, kde můžeme konfigurovat zabezpečení notebooku, program je vyveden jako průvodce, který uživatele donutí nastavit heslo, obnovovací klíč, volitelné je pak přihlašování přes otisk prstu, HP Sure Run, HP Sure Recover a tak podobně. Zajímavé mi přijde konfigurovat práva k různým portům a sběrnicím, můžeme tak některé porty úplně zakázat, nebo například vyžadovat ověření heslem, pokud připojíme flashku či něco jiného.