RECENZE: HP ZBook 17 G5 Mobile Workstation
Kapitoly článků
Provozní vlastnosti jsou ošemetná záležitost, obzvlášť u notebooků. Já sám jsem navyknutý, že můj soukromý ThinkPad W530 je typicky tichý i v zátěži a v malé zátěži nebo idle se chladí bez točícího se ventilátoru. Díky trendu ztenčování notebooků jsem však často vyveden z omylu a moderní notebooky bývají často poněkud hlučnější.
HP Zbook 17 G5 poměrně příjemně překvapí, očekával jsem vysoký hluk a velmi vysoké teploty, chlazení ale funguje velmi dobře a překvapivě tiše. Samozřejmě notebook v zátěži uslyšíte, ale je tišší než například HP Spectre 15 x360, nevydává žádné pískavé zvuky, ventilátory si jen tak ševelí. Při zátěži samotného procesoru se oba ventilátory otáčejí v rozpětí 2000-3562 RPM, maximální teplota CPU vzniká tak, že ventilátory reagují relativně pomalu a CPU se tak stihne zahřát, nicméně teplota během zátěže je pak celkem nízká. A tak by to mělo u pracovní stanice vypadat.
I při zátěži samotného grafického jádra se ventilátory chovají slušně a maximální teplota ve Furmarku činí velmi pěkných 73°C, GPU pak boostuje až na 1422 MHz. Procesor drží i při dlouhodobé zátěži 3115 MHz na všech jádrech a frekvence nijak nekolísá, což je výrazně lepší než na Spectre x360 s i7-8750H. Během testování jsem ale narazil pouze jednou na podivný bug, kdy se procesor při zátěži delší než dvacet minut podtaktoval na 2,2 GHz a zde si vesele hověl. Po restartu notebooku se mi to znovu replikovat nepodařilo, takže tomu nepřikládám žádnou váhu.
Furmark
Furmarkem stresuji pouze přídavná GPU, testuji ve FullHD bez MSAA a nechávám běžet Furmark 10 minut, aby se GPU pořádně zahřála.
Sluší se dodat, že Furmark je tzv. „power virus“, tedy snaží se ošklivě co nejvíce testovaná GPU roztopit a jedná se o typ zátěže na který v hrách spíše nenarazíme.