RECENZE: HP ZBook Firefly 14 G9, aneb dvě P jádra stačí každému
Kapitoly článků
HP ZBook Firefly 14 G9 je malá 14" mobilní pracovní stanice, podobně jako ThinkPady řady P14s Gen1/2. Nicméně s těmito Thinkpady sdílí tento model některé relativně zásadní nevýhody, k notebooku je přiložen typicky 65W napájecí adaptér a CPU, iGPU, dGPU sdílí napájecí limit 50 Wattů, což v kombinované zátěži sníží značně výkon jak CPU tak GPU. Propad není tak šílený jako u Intelů jedenácté generace, ale je pořád na místě. Navíc hlavní zobrazovač je právě Intel iGPU v procesoru, takže při použití monitorů s vyšším rozlišením nám vždy nějakou energii ukousne právě iGPU.
Totální podtaktování CPU části zde vyvolat lze, ale Alder Lake je značně výkonnější, než Tiger Lake, takže systém alespoň nějak reaguje a nejedná se navíc o typickou zátěž. Nicméně případný uchazeč o tento notebook by měl vědět, že se nejedná o klasicky "tlustou" pracovní stanici.
Dále nejsem moc nadšený z připájeného WLAN modulu a chybějícího RJ45 portu. Pozitivní je alespoň to, že HP používá standardní M.2 2280 NVMe SSD a má i dva RAM sloty. Rád vidím i displej s poměrem stran 16:10, 1920x1200 je na práci jednoduše veselejší, než 1920x1080. Mezi malá pozitiva patří i přítomnost ThunderBoltu 4 a HDMI 2.0, některé notebooky s Intely jedenácté generace měly totiž často jen HDMI 1.4b, což mi vždy přišlo dost zvláštní. Potěší i překvapivě dobrá výdrž při provozu na baterie.
Potěší i mechanická krytka webkamery, byť nedojde k jejímu vypnutí. Co opět spíše nepotěší je podivné umístění zapínacího tlačítka v klávesnici, ale asi se na to dá zvyknout.
Poněkud rozpolcen jsem z procesoru, který má jen dvě P-jádra a relativně vysoký napájecí limit, rozpětí 35-55 Wattů se mi už moc nezdá jako ULV. Intel Core i7-1265U se většinou pohybuje okolo šesti a osmijádrových Ryzenů generace Zen3, což sice není špatný výsledek, ale není to žádná hitparáda, jelikož potřebuje alespoň extra 10 Wattů energie navíc, rychlejší DDR5 paměti a Windows 11.
Brzy se navíc podíváme, jaký výkon poskytne mobilní Zen3+ procesor s LPDDR5 RAM, takže to bude celkem zajímavé srovnání. Na druhou stranu je tento procesor značně lepší, než mobilní "ULV" Tiger Lake jedenácté generace.
Pořád mám nějakou pachuť ze změny paradigmatu v kombinaci s Windows 11, navíc jsou situace, kde tato kombinace nechodí nejlépe, viz. třeba šílené DPC latence či podivný výkon ve ffmpegu. Je možné, že se to časem vyladí, ale aktuálně nemohu tendo model vysloveně doporučit.
HP ZBook Firefly 14 G9 si tak neodnáší žádné ocenění.
Hodnocení vidím následovně:
klady | + Displej s poměrem stran 16:10 + Překvapivě dobrá výdrž baterie + Snadná rozborka za účelem údržby a výměny některých komponent + Webkamera má mechanickou krytku + HDMI 2.0 + CPU má značně vyšší výkon, než ULV Intely jedenácté generace + NVIDIA T550 má často lepší výkon, než iGPU řešení |
zápory | - Sdílený napájecí limit značně snižuje výkon při kombinované zátěži CPU a GPU |
pohlídejte si | ? Varianta s TrackPointem neexistuje ? Pro správnou funkci Intel Thread Directoru potřebujete Windows 11 |
Poděkování
Za zapůjčení notebooků HP ZBook Firefly 14 G9, HP ZBook Fury 15.6 G8 Mobile Workstation, HP ZBook Firefly 15 G7, HP ENVY 17-cg0005nc, HP ProBook 440 G7 a HP OMEN X 2S 15-dg003nc děkuji společnosti HP.