RECENZE: Lenovo IdeaPad L340-15IRH Gaming – nejlevnější šestijádro na trhu
Kapitoly článků
Tentokráte jsem mimo měření teplot za pomoci HWiNFO využil i zásuvkový wattmetr, protože může být zajímavé vědět, kolik energie notebooky spotřebují při různých činnostech. Předem zmíním, že otáčky ventilátoru bylo možné monitorovat pouze skrze ASUS Armoury Crate, jinak jsem nedozvěděl nic v jiném programu. V testovací místnosti bylo cca 24°C.
Core i7-9750H má v testovaném notebooku poměrně rozumné teploty a to hlavně díky omezení z hlediska napájecích limitů, jelikož v delší zátěži napájecí limit klesá až na 35 Wattů namísto obvyklých 45 Wattů. Také mě překvapila velmi nízká spotřeba v idle, nicméně v notebooku prakticky nic není, nemá žádná blikátka a žravé komponenty, takže to zase tak extrémně překvapivé není, pomáhá také absence displeje s vysokou obnovovací frekvencí.
Bohužel netuším, jak rychle se točí ventilátory, žádný monitorovací software je neumí detekovat.
Teploty ve ffmpegu jsou poměrně nízké a notebook je relativně tichý, vděčí za to hlavně tomu, že dojde k podtaktování procesoru do rozpětí 2,5-2,6GHz, přičemž napájecí limit se sníží na 35 Wattů. Ze začátku testu dosahuje napájecí limit devadesáti Wattů a teplota vystřelí až na 95°C, poté se velmi rychle sníží na 35 Wattů.
Ve stress testu se notebook chová poněkud jinak, jelikož AIDA64 stress test vytíží všechna dostupná grafická jádra, dojde i na využití integrovaného Intelu UHD 630, díky tomu se procesorová část podtaktuje až na 1,1GHz, jelikož část napájecího limitu sebere iGPU.
Furmark trochu GTX 1050 3GB Max-Q pozlobí, ale nijak zásadně, teplota zůstane na slušných 69°C a jádro boostuje až na 1657 MHz.
Vyzkoušel jsem také, jak moc notebook spotřebovává energii při hraní DOOM Eternal v 1080p na vysoké detaily. Nicméně na testovaném notebooku nelze na takové detaily DOOM Eternal vůbec spustit a tak jsem to otestoval alespoň na nízké detaily.
Neposledně jsem vyzkoušel i výdrž baterie, což je činnost, kterou dělám poměrně nerad, nemusím totiž moc metodiky, kdy se notebook nechá idlit do vybití, nebo se opakuje nějaká konkrétní činnost, typicky notebook používám tak, že píšu třeba tento článek, mám na pozadí puštěný prohlížeč s nějakým podcastem. Výsledky tedy berte velmi hrubě orientačně, pokud na notebooku kompilujete software během cesty vlakem, bude výsledek zcela odlišný, stejně tak pokud použijete Linux, nebo nějaké jiné nastavení a není v mých silách pokrýt vše, zabralo by to extrémní množství času.
Při iniciálním měření jsem naměřil velmi nízkou hodnotu a to necelé tři hodiny, průměrný odběr se pohyboval okolo 12-13 Wattů a GeForce GTX 1050 3GB Max-Q byla z nějakého důvodu vzhůru i když jsem nic explicitně nepouštěl, pomohl klasicky reboot a opětovné nabití baterie. Během dalšího pokusu notebook odebíral okolo 7,8 Wattů na baterii a NVIDIA zůstala spát, výdrž tak dosahuje pěti hodin a půl hodiny, což není vůbec špatné na relativně levný herní notebook.