RECENZE: Lenovo IdeaPad L340-15IRH Gaming – nejlevnější šestijádro na trhu
Kapitoly článků
Závěr je podle mě jednoduchý, Lenovo IdeaPad L340-15IRH Gaming nijak zvlášť neohromí, ale poslouží nejspíše dobře. Musíme se na něj dívat jako na levný herní notebook, předpokládám, že nemalou část ceny ukousne právě procesor Intel Core i7-9750H, takže nemohu příliš vyčítat jiné neduhy. Snad jen, že vhodnější je o pár stovek dražší model s GTX 1650 4GB, která by měla být cca o nějakých 50% rychlejší, než GTX 1050 3GB Max-Q a navíc má více VRAM.
Pozitivně hodnotím snadné rozebrání a výměnu komponent, stejně tak možnost osadit druhý SATA disk, jsem také rád, že v notebooku je SSD jako systémový disk, je dobré vidět, že éra plotnových disků odzvonila. Škoda jen, že použitá plotna je šindelová, takže nemůžeme čekat velmi dobrý výkon.
Nicméně jsou tu nějaká další negativa, tím hlavním je fakt, že notebook má jen jeden SODIMM DDR4 slot, takže jsme značně omezeni, pokud bychom chtěli notebook upgradovat, Lenovo má i konfigurace s připájenou pamětí, což také není úplně super, ale rozhodně by bylo lepší, kdyby v notebooku byla RAM v konfiguraci 2x8GB, než 1x16. Další drobností je pak propustnost, procesor podporuje 2667 MT/s, ale od výroby je nastaveno 2400 MT/s.
Také nejsem moc nadšený z klávesnice, modré podsvícení se mi jeví jako nevhodné, hlavně na noční používání, také nejsem nadšený ze splácnuté klávesnice a napájecího tlačítka na místě klávesy Delete. Možná by stálo za to oddělit numerický blok, cením ale Num Lock LEDku a Caps Lock LEDku přímo v klávesách.
Je také škoda, že procesor má snížený napájecí limit, nicméně chlazení by to asi úplně dobře nezvládlo, technicky by mělo být možné vymáčknout nějaký výkon navíc za pomoci Intel XTU a procesor podvoltovat, ale nezkoušel jsem to.
Ale abych nebyl tolik negativní, notebook nabízí poměrně slušnou výdrž na baterii vzhledem k malé kapacitě baterie, navíc má notebook zabudovanou krytku webkamery, což by mělo být standardem delší dobu, je hezké, že Lenovo tuto funkci rozšiřuje z ThinkPadů i na levnější notebooky.
Jak jsem zmiňoval dříve, jedná se spíš o levnější notebook a protože v ničem příliš nevyniká, neodnese si žádné ocenění. Zároveň si dle mého názoru notebook nezaslouží nějaké ošklivé ocenění, prostě obyčejný dostupný notebook.
Notebook tedy hodnotím následovně:
klady | + Rozumné provozní vlastnosti + Konfigurace je použitelná po vybalení bez nějakých zásahů + Slušná výdrž při provozu na baterii + Snadno rozebratelné pro případný upgrade a údržbu + Rozchodí mnoho her, spíše na nízké detaily + Zabudovaná krytka webkamery |
zápory | - Pouze jeden SODIMM slot, paměť má propustnost jen 2400 MT/s - Klávesnice má modré podsvícení a ne zrovna nejlepší rozložení kláves - Procesor má snížený výkon a napájecí limit na 35 Wattů - GeForce GTX 1050 3GB Max-Q má jen 3GB VRAM - Displej je poměrně obyčejný TN panel |
pohlídejte si | ? USB-C je pouze 5Gb/s, nepodporuje PD ani DP ? Všechny porty jsou na levé straně notebooku ? Plotnový disk je typu SMR a může tak být pomalejší ? Může být lepší připlatit 200-300Kč za model s GTX 1650 4GB (cca +50% výkon navíc oproti GTX 1050 3GB) |
Poděkování
Za zapůjčení notebooku Lenovo IdeaPad L340-15IRH Gaming děkuji společnosti Lenovo.
Za zapůjčení grafické karty XFX Radeon RX 5600 XT THICC II PRO děkuji společnosti AMD.
Za zapůjčení notebooků ASUS ROG Zephyrus G14 GA401IU a ASUS TUF Gaming A15 FA506II-BQ027T Bonfire Black děkuji společnosti ASUS.
Za zapůjčení MSI Alpha 15 A3DDK děkuji společnosti MSI.