RECENZE: MAXSUN Terminator GTX 1060 5GB určená pro asijské trhy. Jak si vede?
Kapitoly článků
Koncem minulého roku vydala společnost NVIDIA další model oblíbené GeForce GTX 1060, tentokrát se jedná o téměř plně aktivní GPU GP106 s 1280 jednotkami, ale najdeme zde ořezaný paměťový řadič. Tento nový model má 5GB VRAM připojených přes 160-bit sběrnici, přičemž množství ROPs se snížilo na 40. Oproti GTX 1060 3GB má ale podobné takty, více VRAM a plný počet jednotek.
O vydání si můžete přečíst tento krátký článek:
Společnost MAXSUN není totálně náhodný čínský výrobce, karty které vyrábí nejsou falešné ale poměrně běžné modely, podobně jako společnosti ONDA nebo Colorful prodávají své produkty primárně v Asii.
Samotná karta mi dorazila v prodejním a poměrně velkém balení, nejedná se tedy o chatrné balení v bublinkové obálce. Na samotném balení se MAXSUN chlubí, že jejich Terminator je 4K ready, má heatpipe, smart fan technologii a samozřejmě jsou zde zmíněny standardní technologie společnosti NVIDIA jako třeba PhysX nebo G-Sync.
Poněkud zajímavý je kontakt podpory, kontaktní email je totiž fae@sk1999.com, sk1999.com je web čínské společnosti Shangke Group, které patří značky MAXSUN, SOYO a TECLAST. Shangke Group pomocí těchto značek prodává rozličný hardware, od základních desek přes chytré hodinky až po USB flashky.
V samotné krabici najdeme kromě grafické karty také redukci z molexu na jeden 8+2 PCI-E konektor, nicméně karta má pouze šestipin. Také zde najdeme „quick start guide“, nálepku a DVD, jehož obsah jsem neměl odvahu zkoumat, ovladače raději sosám z webu výrobce GPU. V brožuře nic vtipného nenajdeme, jedná se o jednoduchý manuál jak nainstalovat grafickou kartu do počítače a nainstalovat grafické ovladače.
Karta má decentní chladič, kterému dominují dva ventilátory a dvě velké heatpipe, na 120W TDP GP106 by měl bohatě stačit, pasivní část je hliníková. Jak jsem zjistil během testování, karta nezastavuje ventilátory v idle nebo v nízké zátěži, což je škoda a nepůsobí to jako „SmartFan Technology“, kterou se MAXSUN chlubí na krabici. Co se týče výstupů, najdeme zde tři DisplayPorty, jedno HDMI a dokonce i jeden DVI-D výstup. Neměl by tedy být problém připojit čtyři monitory, nejlépe skrze tři DP a poslední přes DVI-D nebo HDMI.
Na zadní straně karty najdeme poněkud překvapivě plastový backplate, který zcela určitě chlazení nepomáhá. U GPU je pak výřez, kde může vzduch stoupat volně nahoru a toto místo je také podsvíceno modrými LED, které svítí, pokud je karta zapnutá.
S kartou můžeme použít ovladače ze stránek NVIDIA.com, nejsou zapotřebí žádné speciální čínské ovladače, karta se pak v systému tváří jako GeForce GTX 1060 5GB.
Kartu jsem pořizoval asi dva měsíce nazpět, kdy ceny u nás byly poměrně vysoké a tento model vycházel asi na 6300 Kč včetně dopravy. Je ale vysoká šance, že balíček zůstane viset na celnici a budete pak doplácet DPH, což kartu prodraží a také znevýhodní. Dalším problémem může být komplikovanější vymáhání záruky.
Samozřejmě se nabízí otázka, zda nám MAXSUN Terminator terminuje všechny ostatní karty, což se dozvíte v dalších kapitolách :)
Testovací sestava
Jako testovací sestavu jsem použil poměrně obyčejné PC s AMD Ryzenem 5 2600X, bohužel deska od Gigabyte má nejspíše v BIOSu nějaký nepříjemný bug, který způsobuje, že se občas po zapnutí nenastaví správně XMP, je potřeba restartovat a nastavit to znovu. Jako další bug považuji spotřebu, s Ryzeny řady 2000 mám na této desce odběr o 20 Wattů vyšší než na jiné desce nebo s Ryzeny řady 1000. Je to lehce nepříjemné, ale neměl jsem zrovna po ruce lepší AM4 board. Jako chladič jsem použil Wraith Max, který je přikládán k Ryzenu 7 2700X.
Konfigurace je tedy následující:
- AMD Ryzen 5 2600X – 3,6GHz, Turbo až 4,25GHz, 6C/12T, 16MB L3 cache, 95W TDP
- Patriot Viper 2x4GB DDR4-3000 CL16
- Gigabyte AB350M Gaming 3
- Samsung SSD 960 EVO 250GB M.2 NVMe x4
- Seagate Constellation 1TB 7200RPM
- Seasonic OEM SS-RT750
- Fractal Design Focus G
- Windows 10 Pro v1803