RECENZE: MSI GF65 Thin 9SD
Kapitoly článků
Tentokráte jsem mimo měření teplot za pomoci HWiNFO využil i zásuvkový wattmetr, protože může být zajímavé vědět, kolik energie notebooky spotřebují při různých činnostech. V testovací místnosti bylo cca 24°C.
MSI GF65 Thin 9SD bohužel není tichý notebook, chlazení je konstruováno tak, že CPU má k dispozici jednu část chladiče, takže ventilátor se musí více snažit, pokud se zatíží i GPU, musí se snažit ještě víc, protože chladič je částečně sdílený. Nicméně se jedná o lepší řešení, než v předchozím GF63 modelu, který měl jen jeden ventilátor.
Pokud chceme notebook nějak ztišit, je možné zapnout ECO režim, ten ale podtaktuje procesor na 1GHz, což výrazně sníží jeho výkon. Pokud chceme maximální výkon, je možné použít funkci Coolerboost, která roztočí oba dva ventilátory na nějakých 5800-6100 RPM a notebook je takto velmi hlučný, spíše bych toto nastavení nedoporučil používat.
Procesor může krátkodobě využít až 60 Wattů energie, tento limit po chvíli klesá na 45 Wattů, přičemž všechna čtyři jádra takto tikají na nějakých 3,2GHz, přičemž teplota procesoru vyskočí i na 96°C během zvýšeného napájecího limitu.
Teplota procesoru ve ffmpegu je relativně vysoká, při počátečním spuštění, kdy je CPU napájecí limit na hodnotě 60 Wattů teplota vystoupá až na 99°C, než tento limit klesne na 45 Wattů, CPU jádra takto běží na frekvenci 3,2GHz. CPU ventilátor se točí na nějakých 4100 RPM.
V AIDA64 stress testu se zapotí notebook tak nějak celkově, oba dva ventilátory běží na nějakých 5000-5100 RPM a notebook je celkem hlučný. Procesor se podtaktuje na nějaké 3GHz na všech jádrech, přičemž iniciální teplota CPU je 99°C, klesne jen trochu.
Ve Furmarku se GTX 1660 Ti také dost roztopí a grafické jádro se bez problémů dostane na 80°C, boost jádra je pak až 1350 MHz.
Neposledně jsem vyzkoušel i výdrž baterie, což je činnost, kterou dělám poměrně nerad, nemusím totiž moc metodiky, kdy se notebook nechá idlit do vybití, nebo se opakuje nějaká konkrétní činnost, typicky notebook používám tak, že píšu třeba tento článek, mám na pozadí puštěný prohlížeč s nějakým podcastem. Výsledky tedy berte velmi hrubě orientačně, pokud na notebooku kompilujete software během cesty vlakem, bude výsledek zcela odlišný, stejně tak pokud použijete Linux, nebo nějaké jiné nastavení a není v mých silách pokrýt vše, zabralo by to extrémní množství času.
Notebook při provozu na baterii nějak extra dlouho nevydrží, ale to nevnímám jako problém u herního notebooku, baterie má jen tři články a relativně malou kapacitu, odběr se pohybuje okolo jedenácti Wattů. Také moc nepomáhá to, že displej běží neustále s obnovovací frekvencí 120Hz, snížení na 60Hz by mohlo nějakou trochu energie ušetřit.