RECENZE: MSI GS65 Stealth Thin 8RF – tenký hráč s 144Hz IPS LCD
Kapitoly článků
Provozní vlastnosti a teploty
V této kapitole se podíváme na chlazení, teploty, hlučnost a tak podobně. Protože je MSI Stealth poměrně tenký, měl jsem celkem obavy, jak se uchladí. Bohužel mé obavy byly oprávněné, minimálně procesor rozumně neuchladí. Notebook má sice k dispozici tři ventilátory, nicméně pouze jeden chladí pasivní chladič procesoru a evidentně nestíhá, dokonce se nezastavuje ani v klidu, což má za následek příjemně chladný spodek notebooku. Pokud zatížíme všechna CPU jádra po delší dobu, ventilátor jede dle zvuku na nějakých 5000 RPM a teplota stoupá na nepříjemných 91-94°C. Další obavy ve mně vzbuzuje fakt, že sání je oboustranné a bez prachových filtrů, notebook se tak nejspíš poměrně snadno a rychle zanese prachem, což bude časem snižovat výkon. Myslím si, že by procesoru výrazně pomohl rozšířený pasiv po celé zadní šířce notebooku a možná čtvrtý ventilátor pro Quad Cool MAX chlazení. V hrách to ale nějaký zásadní problém není, drtivá většina her totiž nevytěžuje CPU na 100% po celou dobu, takže procesor funguje v rozumných mezích.
Překvapilo mě chlazení pro samotnou GTX 1070 Max-Q, ta má evidentně k dispozici více pasivní části chlazení a dva ventilátory, teplota v zátěži navíc nepřesahuje 85°C, což považuji vzhledem k velikosti za velmi dobrý výsledek. Bohužel žádným nástrojem se mi nepovedlo číst otáčky ventilátorů na žádném z testovacích MSI notebooků, nicméně v zátěži jsou hlučné všechny, nejedná se o tiché stroje.
MSI GT60 2QD Dominator má navíc podivné tendence, kdy se snaží být tichý a nechá tak klidně smažit CPU, můžeme samozřejmě použít tlačítko nad klávesnicí, které roztočí ventilátor na maximální otáčky a CPU tak výrazně zchladí, nicméně hlučnost se zvyšuje opravdu hodně. Testoval jsem tedy s defaultním řízením bez Turbo ventilátoru.
Konstrukčně zajímavé je také XPS 15 (9560), chladič má sice jen dvě heatpipe, ale má dva ventilátory a pasivní část chladí jak CPU, tak GPU společně. Pokud tedy zatěžujeme pouze procesor, použije se celá kapacita chladiče a dvou ventilátorů. Otáčky obou ventilátorů pak sice dosahují slyšitelných 4100 RPM, ale procesor zvládá slušně turbovat i v delší zátěži, což je velmi dobré. Pokud stresujeme samotné GPU, výsledky jsou u XPS 15 také velmi dobré, nicméně CPU i GPU dohromady už dává chlazení zabrat.
Furmark
Furmarkem stresuji pouze přídavná GPU, testuji ve FullHD bez MSAA a nechávám běžet Furmark 10 minut, aby se GPU pořádně zahřála. GTX 1050 Mobile v XPS 15 se ale po dobu testu chovala podivně, jakmile teplota GPU vystoupala na 72°C, začalo se jádro podtaktovávat z 1402MHz na 700MHz, kdy teplota klesla na 60°C, zde cca 2 minuty frekvence zůstala viset na 700MHz a poté začala opět stoupat na 1402MHz a tak pořád dokola. Uvádím tedy 700MHz takt, protože tam tato karta visela většinu času.