RECENZE: MSI Prestige 16 AI Studio - Intel Meteor Lake je tady!
Kapitoly článků
Pokud jste pozorně četli recenzi, nejspíše tušíte, v čem jsou hlavní problémy notebooku. Tedy konkrétně v konfiguraci s Intel Core Ultra 9 185H procesorem a GeForce RTX 4070. Tyto komponenty dle mého názoru patří do tlustších notebooků, kde je možné zajistit adekvátní napájení a chlazení. Nefungují příliš dobře, pokud se značně sníží napájecí limit.
Procesor je na tom o trochu lépe, ale mobilní RTX 4070 typicky existuje v napájecí obálce 115 Wattů, pokud toto GPU limitujeme na 40~55W, dojde k masivnímu propadu výkonu a v mnohých hrál docházelo k značnému lagování, které učinilo hry nehratelnými. Tipuji, že levnější varianta notebooku s GeForce RTX 4050 bude chodit o něco lépe, jelikož RTX 4050 má typicky k dispozici 50 Wattů.
V situacích, kdy využíváme pouze CPU nebo GPU je na tom notebook o něco lépe, ale v kombinované/herní zátěži je výsledek katastrofa. Asi bych byl poněkud smutný, kdybych si notebook pořídil a on se takto choval.
Můžeme použít napájecí profil Extreme Performance, ale ten moc nepomůže, po jeho zapnutí sice RTX 4070 sosá až 50W, ale notebook je pak velmi hlučný. Navíc je tu zástupný problém, že se značně zahřívá úzký pruh palmrestu pod klávesnicí. Je to naštěstí místo, kam člověk neodloží dlaň, ale i tak to není příjemné omylem sáhnout na povrch, který má povrchovou teplotu přes 50°C.
Když jsem začal těmi negativy, tak je dokončím, nejsem moc nadšený z připájeného WLAN modulu, byť je to drobnost a drtivá většina lidí WLAN nejspíš nikdy měnit nebude, zvlášť moderní WiFi 7. Na druhou stranu máme osazený čipset značky Killer (patří to Intelu, ale Killer je tak trochu "gaming" a hlavní výhodou je zde pokročilý traffic shaping, což ne vždy funguje správně), pokud bude nějak humorně zabugovaný, nemáme možnost výměny za standardní Intel BE200 WiFi 7 čipset.
Poslední negativum vnímám v rozložení klávesnice, tří sloupcový numerický blok, který má v sobě navíc zapínací tlačítko není moc dobrý pro práci "z paměti", ti co numerický blok používají tuší o čem mluvím. Dále jsem byl překvapen, že klávesnice postrádá klávesu Copilot, přestože máme moderní notebook s Intel Meteor Lake, který obsahuje NPU a má tak nějaké možnosti akcelerace AI programů. Nicméně v tomto případně bude lepší na AI věci použít grafickou kartu NVIDIA GeForce RTX 4070, jelikož NPU v Meteor Lake je snad nejpomalejší na trhu.
Celkový výkon notebooku neohromí, v některých situacích je lepší i několik let starý hardware, pokud narazíme na trable s napájecími limity. Stejně tak mě nijak neohromil zbrusu nový Intel Meteor Lake, ale řekl bych, že bude potřeba provést srovnání i na jiném notebooku. Co je zcela matoucí jsou dvě LP jádra, která jsou tak trochu do počtu.
Mám v plánu provádět i nějaké testy NPU, ale to bude chtít čas, jelikož trh "AI věcí" se velmi aktivně vyvíjí a mění.
Abych nebyl zlý, MSI Prestige 16 AI Studio nabízí i nějaká pozitiva. Na relativně tenký notebook jsem byl příjemně překvapen přítomností velké čtečky SD karet (připojeno přes PCIe) a RJ45 konektoru, byť ten je připojen jen do gigabitového Intel I219-V čipsetu. Najdeme zde rovnou dva USB-C porty, přičemž jeden z nich podporuje ThunderBolt 4. To není úplně špatné na tenký notebook.
Potěší i slušný OLED displej, má vysoké rozlišení, kvalitní podání barev a podporuje pokrytí barev DCI-P3 100%, má i certifikaci VESA DisplayHDR 600. V tomto kontextu může být notebook zajímavý pro uživatele, kteří editují fotografie nebo video, v krátkodobé zátěži má notebook slušný výkon, takže pro nějaké rychlé editování by měl být bezproblémový.
Na displej se dobře kouká, byť je třeba počítat s tím, že si zvětšíme DPI ze 100%, osobně bych preferoval spíše 2-2,8k rozlišení a 100% DPI, ale to je celkem individuální. Pozitivní je, že na displeji se nešetřilo a není to nějaké smutné IPS s 250 nit jasem a hrozným barevným podáním.
Mé první setkání s Intel Meteor Lake nedopadlo zrovna nejlépe, ale řekl bych, že hlavním problémem je zde osazení příliš rychlé GPU, která potřebuje značně vyšší napájecí limit.
Hodnocení vidím následovně:
klady | + Kvalitní zpracování a kovové šasí |
zápory | - Nízký výkon CPU a GPU díky nedostatečným napájecím limitům |
pohlídejte si | ? Levnější verze notebooku se možná chová trochu lépe z hlediska výkonu ? Pouze jeden USB-C port podporuje 140W napájení ? Malý kus palmrestu se může značně zahřát |
Poděkování
Za zapůjčení notebooku MSI Prestige 16 AI Studio děkuji společnosti MSI.