Recenze: Transcend PCIe SSD 110S 256GB M.2 Gen3 x4
Kapitoly článků
Tentokráte jsem udělal i několik testů v Linuxu, konkrétně v Ubuntu 19.04, spoléhal jsem hlavně na dd, ale také ke slovu přišel hdparm.
hdparm
Jako první nástroj jsem využil hdparm, než jsem ale testoval různá SSD, testoval jsem s parametrem --direct, aby nedošlo k použití cache, ale opravdu se testoval reálný výkon disku. hdparm testuje rychlost čtení.
Testuji pak následujícím příkazem, který pouštím 10x a výsledek pak zprůměruji:
hdparm -Tt --direct /dev/nvme0n1
dd is your friend
dd je skvělý nástroj, kterým můžeme v konzoli kopírovat data a celé disky dle chuti. Je ale extrémně důležité dát si pozor, co je zdrojový disk a co je cílový, změny jsou typicky nevratné, pokud je nezarazíme včas. Já testuji za pomoci následujícího příkazu, kdy zapisuji 1GB dat na disk, zapisuji samé nuly a zkouším to celkem desetkrát. Výsledek pak zprůměruji, nicméně jednotlivé výsledky se typicky liší v rámci jednotek MB/s a jsou poměrně konzistentní. Poté testuji s větším množstvím dat, což trvá déle, než se na disk zapíše. To také pouštím desetkrát a každý průchod zapíše 11GB dat. Bohužel u SSD, která zvládají zápis nad 1GB/s dojde k tomu, že výsledek je zobrazován právě v GB/s a ztrácí se tak přesnost.
Také jsem tentokráte zkusil mimo zapisování nul nějaká náhodná data a to za pomoci parametru urandom, problém je v tom, že tato náhodná data generuje procesor jednovláknově a z výsledků si nejsem jist, zda je výkon disků limitující, spíše to visí na výkonu procesoru. Příště ale vyzkouším i frandom a srandom, jelikož jsou údajně výrazně rychlejší, než urandom.
Příkaz pro 1GB dat:
dd if=/dev/zero of=/dev/nvme0n1 bs=1G count=1 oflag=direct
Příkaz pro 10GB dat:
dd if=/dev/zero of=/dev/nvme0n1 bs=1G count=10 oflag=direct
Příkaz pro 1GB náhodných dat:
dd if=/dev/urandom of=/dev/nvme0n1 bs=1G count=1 oflag=direct iflag=fullblock