Intel zakázal recenzentům Tiger Lake testovat výdrž baterie a ukázat chlazení
Vydání procesorové generace Tiger Lake (10nm proces, architektura Willow Cove) doprovázely recenze. Na ty poskytl Intel referenční notebooky. Za pozornost stojí především velmi nestandardní nastavení řízení spotřeby, které umožňuje procesoru určenému pro segment „U“, tedy především Ultrabooky a ultrathiny, překvapivě vysoké odběry.
Procesor Core i7-1185G je propagován jako produkt s konfigurovatelným TDP v hodnotách 12-15-28 wattů. Na rozdíl od předchozích generací, které byly propagované jako 15wattové, uvádí Intel jako výchozí hodnotu 28 wattů (např. specifikace na webu výrobce). Reálné nastavení se však zdá být odlišné. Nastavení hodnoty PL1, která obvykle odpovídá TDP (jakési průměrné spotřebě v dlouhodobé zátěži) není u referenčního notebooku Intelu 28 wattů, ale 41,5 wattu a nastavení limitu spotřeby, který by neměl být dlouhodobě překračován, dokonce na 64 wattů.
Tak vysoké hodnoty samozřejmě mohou mít vliv nejen na okamžitou spotřebu, ale především na výdrž baterie. Intel však recenzentům zakázal výdrž baterie testovat a rovněž zakázal zveřejňovat záběry vnitřku notebooku, takže fotografie chladiče rovněž nesmějí autoři recenzí ukázat.
Nastavení hodnoty PL1 na 41,5 wattů de facto neodpovídá obvyklému nastavení procesorů pro Ultrabooky, ale spíše pro výkonné notebooky (35-45 wattů) určené především hráčům. Tím se vracíme k výše zobrazenému slajdu, ve kterém se Intel chlubil, že jeho 28W Tiger Lake při běhu na baterii vykazuje vyšší spotřebu než APU Renoir od AMD (Ryzen 7 4800U). Snažil se tím dokázat, že Tiger Lake při běhu na baterii dosahuje vyššího výkonu. Jak se jeví z podivných podmínek recenzí a údajů o nastavení řízení spotřeby, vypadá to, že toto nastavení nebude bez dopadu na výdrž baterie. Jak velký ten dopad může být, však Intel nenechá u neobvykle nastaveného referenčního notebooku recenzenty zveřejnit.