Renovátoři prodávají vytěžené grafické karty jako nové
Jak vypadá dlouhodobě používaná grafická karta, asi není potřeba rozebírat. První známkou dlouhodobého použití je prach. Ten však lze poměrně snadno odstranit, a tak se uživatelé, kteří si nejsou jistit udávaným původem karty, dívají i po dalších prvcích. Jedním z nich jsou pouzdra pamětí a GPU, která dlouhodobým zahříváním dostávají žlutý nádech. I to už ale renovátoři řeší, třeba přebarvením, které však lze odhalit seškrábnutím barvy.
Podle diskuzí ale existují i efektivnější metody odstranění žlutého nádechu - například použitím vhodného čistícího prostředku a následující ultrazvukovou lázní. Pro uživatele může být signálem, že koupil kartu používanou k těžbě kryptoměn, i rozdíl odstínu mezi jednotlivými pamětmi nebo mezi GPU a pamětmi. U karet používaných k těžbě se totiž mnohdy nevyplácely reklamace (výpadek těžby na měsíc a nejistota, že bude reklamace vyřízena výměnou za stejný model). Různě poškozené karty proto sloužily na vzájemné opravy, výměny pamětí, případně i GPU.
Všechny popsané (ale i další) projevy však uživatel může zhodnotit až ve chvíli, kdy má kartu v rukou. K předejití koupě „vytěžené“ karty tak nezbývá než doporučit nákup u prodejce s dlouhou tradicí, kterému se nevyplatí likvidace pověsti pro jednorázové navýšení zisku. Nakonec napálen může být i samotný prodejce, který nakoupí hardware od nespolehlivého distributora.
V kontextu manipulace s kartami použitými k těžbě lze zmínit i německou kauzu Radeonů RX 6000 s fyzicky poškozeným křemíkovým jádrem. Právě o nich se někteří uživatelé domnívali, že šlo o karty po těžbě, které se někdo (ne zcela úspěšně) pokusil zrenovovat a prodat jako nové.