Reprosystém s digitálním připojením Abit iDome DS500, SW510
Kapitoly článků
Satelitní systém iDome se skládá z páru satelitních reprobeden DS500 a subwooferu SW510. Všechny boxy jsou vyrobeny z
materiálu MDF. Převládající barva
je černá.
Každý satelitní box je osazen jedním středobasovým reproduktorem o průměru 10 cm a jedním výškovým reproduktorem o průměru 2,5 cm. Pravý satelit je aktivní a obsahuje zesilovač s analogovým i digitálním (optickým S/PDIF) vstupem. Levý satelit je zcela pasivní a připojuje se k pravému boxu pomocí jedné běžné dvojlinky. Stejnosměrná impedancepasivního boxu je 4 Ohmy. Není zde možnost zapojení bi-wiring. V tomto boxu zřejmě je pasivní výhybka pro reproduktory. Aby zůstal charakter zvuku z obou reproduktorových boxů shodný, je asi shodná pasivní výhybka
i v aktivním reproboxu. Zesilovač je tedy stereofonní a jednopásmový. Reproduktory jsou magneticky odstíněny. V přední stěně zeje bassreflexový otvor o průměru cca 3 cm se zaoblenými okraji.
Aktivní subwoofer iDome SW510 je osazen basovým reproduktorem o průměru 15 cm. Má shodně vyřešeny vstupy (analogové i digitální). Ve spodní stěně je bassreflexový otvor o průměru 7 cm.
Systém má integrován Abit µGuru procesor (mikroGuru), který podle tvrzení výrobce poskytuje čistý a bohatý zvuk při všech hlasitostech. Zajímavé, pod tímto pojmem se prezentuje také systém řízení základní desek firmy Abit. Zŕejmě je systém µGuru použit na vylepšení mnoha oblastí, kde firma Abit působí. Subwoofer je naproti tomu vybaven "Pokročilou Abit DBX technologií" (Advanced Abit DBX technology), která prý způsobuje realističtější reprodukci
nejnižších basových tónů.
Přípojné body
Na zadní straně pasivního boxu DS500 jsou pouze pérové svorky pro připojení dvojlinky.
Aktivní box DS510 má tyto přípojné body:
- Analogový vstup a výstup: Připojení analogového signálu pomocí dvojice RCA (cinch) konektorů
- Optický S/PDIF vstup a výstup: Optický digitální výstup kopíruje data na vstupu.
-
Připojení napájecí síťové šňůry (100V-240V/50-60 Hz)
Připojení pasivního boxu
Na zadní straně se ještě nachází přepínač vstupu (digital/analog) a spínač osvětlení základny aktivního boxu diodami LE. Základna svítí výrazně červeně.
Subwoofer SW510 má připojovací panel se shodným osazením až na spínač osvětlení diodami LE, který u něj chybí. Na druhém obrázku vidíte bassreflexový otvor na spodku wooferu.
Ovládací prvky
Přední strana aktivního boxu DS500 obsahuje síťový vypínač, přepínač charakteru zvuku (SFX mode), regulátor basů, výšek a hlasitosti. Není zde regulátor vyvážení.
Regulace hlasitosti pracuje pouze s oběma satelitními boxy. Pokud je k systému připojen subwoofer, není jeho hlasitost regulátorem na satelitu ovlivňována. Toto uspořádání je docela nevýhodné, protože
pokud chci změnit hlasitost zvuku, musím upravit dva regulátory hlasitosti a navíc subwoofery bývají umístěny často tak, že nejsou dobře přístupné.
Přepínač SFX mění charakter zvuku. Má tyto možnosti (popis jsem si nevymyslel, takto je charakterizován v parametrech od výrobce):
|
Zkoušel jsem přepínat charakter zvuku tímto přepínačem. Nazvat však charakter zvuku tak, jak ho popisuje výrobce bych si netroufl.
Při nastavení Jazz bylo zvýrazněno střední pásmo,
při nastavení Rock byly zvýrazněny spíše kraje zvukového spektra. V polohách Game, Music a Movie se charakter zvuku měnil, ale nedovedu slovně popsat přesně, jak. Nemám na to dostatečnou slovní zásobu.
Já jsem však příznivcem pokud možno věrného zvuku a proto jsem většinou zkoušel boxy s přepínačem SFX v poloze Normal. Charakter zvuku mi tak nejvíce vyhovoval.
Přepínač SFX i regulátory výšek, hlasitosti a basů fungují při použití digitálního i analogového vstupu. Z principu zapojení elektroniky vyplývá, že úpravy zvuku pracují digitálně
(zřejmě jsou využity možnosti obvodu DDX),
takže analogový vstup musí být konvertován na digitální signál. Proč však není v tomto případě signál na digitálním výstupu? Je možné, že signál je převáděn už jen na nějaký nestandardní formát.
Nevíme však, jaké samplovací frekvenci a bitové hloubce to odpovídá. Stejně tak nevíme, jak jsou různé digitální formáty zpracovávány v elektronice (zda jsou převáděny na nějaký jednotný tvar). Použitý DDX obvod zpracovává
zvuk až s 24-28 bitovou hloubkou s vnitřní vzorkovací frekvencí 96 kHz.
Přední strana sobwooferu SW510 obsahuje síťový vypínač, regulátor basů a regulátor hlasitosti.
Příslušenství
U satelitů i u subwooferu bylo v podstatě shodné příslušenství. Jediný rozdíl byl v přítomnosti dvojlinky k připojení pasivního boxu u satelitů.
Technické údaje podle údajů v manuálu
|
Údaje o kmitočtovém rozsahu jsou definovány bez udání šířky pásma, takže jsou vlastně bezcenné. Ve specifikacích chybí údaj o bitové hloubce vzorků. Systém zpracuje 16 i 24 bitů. Parametry digitálního signálu jsou
určeny použitým obvodem zpracování digitálního zvukového signálu (systém DDX). Podrobnosti jsou uvedeny na další straně.