Řešení pro fotomobily?
Kapitoly článků
asferické čočky
Protože jsou pixely „pidisenzorů“ v mobilech velice malé a pro dosažení slušného výstupu potřebují velké množství světla, zdálo by se řešení tohoto problému prosté: Vyrobit objektiv o vyšší světelnosti, namísto f/2.8 třeba f/2. S tím ale přichází řada problémů:
- Vyšší výrobní náklady a hmotnost - takové zvýšení světelnosti při požadavku na srovnatelnou optickou kvalitu znamená potřebu propracovanějších optických korekcí = složitější optický design, nebereme-li v potaz využití dražších materiálů.
- Nižší hloubka ostrosti - pokud objektiv se světelností f/2.8 ostřil od vzdálenosti něco přes půl metru, bude objektiv s vyšší světelností f/2 ostřit až od metru.
Vyšší cena, hmotnost a nižší hloubka ostrosti by ale zákazníky nepotěšila, takže tudy cesta nevede, případně jen v omezené míře. Nabízí se tedy další možnost – přidat objektivu autofocus, schopnost ostřit na různé vzdálenosti. To v praxi není nic složitého, u jednoduchých objektivů to znamená jen posun optického bloku blíž nebo dál od senzoru. To ale krom výrobních nákladů ještě snižuje výdrž baterie, nehledě na to, že samotné zaostření určitou dobu trvá a nakonec ani nemusí být přesné.
Výrobci fotomobilů samozřejmě zákazníkům předkládali hlavně pozitiva a snažili se je (poměrně úspěšně) ulovit na makrofotografii. Možná se mnou někteří uživatelé nebudou souhlasit, ale makro v mobilu nepovažuju za velkou výhru. Pro alespoň trochu rozumné makro je to nepoužitelné jak z hlediska minimální objektové vzdálenosti, tak z hlediska kvality výstupu. Podobných výstupů lze s jinou technikou dosáhnout se zlomkem úsilí (a samozřejmě i opačně).
Daní za makro v mobilu je tedy vyšší cena, vyšší spotřeba energie, vyšší hmotnost a stále možnost zaostřit jen na konkrétní objekt.
- „Makro“ je v případě mobilů víceméně jen synonymem pro autofokus; pravé makro ve smyslu zvětšení 1:1 (kdy se objekt promítne na snímač v takových rozměrech, jaké má sám) je nereálné.
Dostáváme se (nebo spíš výrobci) do zdánlivě slepé uličky. Kdyby měli každý z problémů od šumu přes hloubku ostrosti po makro skutečně řešit a vyřešit, nebyl by výsledkem mobil, ale zrcadlovka (včetně rozměrů a hmotnosti). Je proto vcelku obdivuhodné, jakým způsobem se dokázali k problému postavit.