Richard Stallman proti korporacím: DRM v HTML5 nechceme!
Konsorcium The World Wide Web dostalo na svůj stůl před časem návrh, který nyní zvažuje. V něm korporace Netflix, Microsoft, Google a BBC žádají schválení jistého rozšíření standardu HTML5, které implementuje Digital Restrictions Management (DRM). Ač tato věta možná zní nevině, je v ní jeden velký průšvih do budoucna. HTML je totiž značkovací jazyk pro psaní hypertextu. Snaha propašovat do něj takovou věc jako DRM je tedy špatná i z technického hlediska (stejně jako morálního). Jak správně RMS poznamenává, ono to vlastně ani není potřeba, vždyť DRM si umějí firmy implementovat bez ohledu na nějaký standard, známe to z Flashe či JavaScriptu, tedy implementacích v těchto dvou standardech napsaných. Každý kdo kdy viděl náhled na nějaké pěkné video na YouTube, aby se mu po jeho rozkliknutí zobrazilo, že „video není v této zemi dostupné“, nebo „XY si nárokuje práva“, si jistě svůj osobní pocit z DRM vybavit dokáže.
A cpát něco takového přímo do „popisového standardu“, byť formou rozšíření, je krajně nevhodné. RMS jde ve svém popisu opět možná až trochu za hranice, když říká, že případná implementace by učinila DRM lákavějším, jelikož jeho nasazení bude jednodušší, přitom dle něj jsou to mimo jiné právě W3C standardy, které jsou (před)určeny k boji s DRM. Pravdu má ale v jednom: pokud by W3C schválila „DRM v HTML5“, bylo by to de facto podpoření legitimity takové věci, převzetí záštity nad ní. DRM by tak podle něj hrálo stejně špatnou roli jako používání cookies ke šmírování uživatelů či JavaScriptu měnícího jinak standardní chování webového prohlížeče.
Iniciativa uvedených korporací dle něj není nic jiného, než snaha dostat do univerzálního, celosvětově používaného standardu vlastnost, která je určeny pouze ryze ke špatnému zacházení s uživateli. FSF a RMS tedy vyzývají W3C k tomu, aby tento návrh zamítla.
Podpořit je můžete podepsáním petice.