Rok 2014 byl rokem Linuxu aneb Rekapitulace v sedmi aktech
Kapitoly článků
Pro příští rok neočekávám nic velkého. Víme zhruba, co nabídnou obě nové verze Ubuntu (15.04 a 15.10) - tedy nové desktopové prostředí Unity stavějící nad grafickým serverem Mir. Víme, že Red Hat bude dále pracovat na systemd i Waylandu (a desítkách dalších věcí, o kterých se tolik nepíše, ale jejichž autorům patří dík za práci, kterou odvádějí). Víme, že se chystá desktop KDE 5.x, víme že na knihovnách / frameworku Qt5 toho bude stavět stále víc, včetně LXQt.
Také víme, že můžeme očekávat více her postavených na CryEngine a zejména Unreal Engine - i kdyby jen ohlášených. Her pro Linux bude přibývat, budou portovány mnohé další starší hry. Nic se ale nezmění na tom, že majoritní platformou pro hraní her na PC budou stále Windows, ať již 8.x, nebo 10.
Osobně jsem velmi zvědav, kam pokročí a v jaké podobě se v průběhu příštího roku budou ukazovat nové Catalysty stavějící na otevřeném kernelovém jádře s uzavřenou nadstavbou. Stále z toho mám trochu pocit, že si AMD vzala příliš velké sousto a tohle bude ladit nepoměrně déle svým očekáváním. Možná to příští rok bude uspokojivě fungovat pro některé generace grafik, ale jelikož očekáváme něco na téma Radeonů R9 300 (i kdyby až v samotném závěru roku), nepředpokládal bych, že AMD u téhle generace přejde na stejně svižné tempo vývoje, jaké předvádí s windowsovými Catalysty. Ale připravuje si pro to architektonické podhoubí ovladačů, což hodnotím na výbornou.
Po fotograficky-softwarové stránce jsem zvědav, jaké novinky přinesou oba přední editory, darktable a RawTherapee. Mohou se objevit implementace nějakých nových algoritmů pro demosaicing, případně nové filtry pro redukci šumu (zejména chromatického), ale otázkou spíš je, jak si v tomto ohledu povedou nové fotoaparáty, což je téma pro jiný článek.
Mám rád tenhle otevřený svět, kde věci z půlky nefungují, na řešení se čeká, ale můžete se vézt na vlně velmi raného vývoje a sledovat novinky takřka od chvíle, kdy je jejich autoři uploadnou na GitHub. Linux letos rostl, zejména z hlediska zájmu velkých entit jako korporací, měst a států. Příští rok očekávám stejný trend, možná ještě rychlejší, podle toho jak moc do Linuxu začne investovat kupříkladu Samsung. Soubor významných firem se zájmem o Linux je tak velký, že svou velikostí možná již předčí i Microsoft jako takový. I proto ten Nadellův zájem v souvislosti s Azure. Linuxu patří budoucnost, to věřím nikdo nezpochybní.
Tento článek byl napsán v …