Rok 2014 byl rokem Linuxu aneb Rekapitulace v sedmi aktech
Kapitoly článků
Začneme tím ekonomicky největším tématem. Linux letos získal pozice v řadě subjektů, od menších měst až po velké státy. A pokud ji nezískal, tak o něm minimálně mnozí a mnohé uvažují jako o reálné alternativě. V „hnutí“ přechodu měst, obcí a států z Windows na Linux hraje klíčovou roli letošní ukončení podpory Windows XP, kterýžto systém Microsoft definitivně a kompletně odstřihl od bezplatné podpory i vytváření patchů na bezpečnostní díry.
Dočkali jsme se následujících ohlášení:
- duben: Miliardová Indie možná přejde z Windows XP na Linux
- červenec: Mnichov slaví, ušetřil přechodem na Linux 10 miliónů € a úspora i nadále poroste
- Microsoft má problém, Jižní Korea zvažuje přechod Linux
- srpen: Nevěřte nesmyslům, Mnichov se na Windows nevrací
- září: Italský Turín přechází z Windows XP na Ubuntu, očekává úsporu 6 miliónů euro
- říjen: Gummersbach: další německé město přešlo na Linux
- listopad: Čína přejde na Linux do roku 2020
- Albánie přechází na open-source systém Care2x pro nemocnice
Jak samy nadpisy témat naznačují, mnoho z výše uvedeného není hotové. Vlády o přechodu uvažují, nebo se na něj chystají. Což samozřejmě může znamenat, že po cestě narazí na některé překážky, které projekt v konkrétním prostředí prodraží, ale dosavadní zkušenosti některých německých měst hovoří o tom, že se to vyplatí. V nadcházejících letech uvidíme, jak dopadne italský Turín, nicméně to klíčové pro soupeření Microsoftu s Linuxem se odehraje v Číne, Indii a Jižní Koreji, třech extrémně silných ekonomikách a dvou nejlidnatějších státech planety (ostatně ani Jižní Korea s 50+ milióny obyvatel není zanedbatelná).
Microsoft na toto samozřejmě reaguje. Ale pro pochopení jeho postupů je potřeba připomenou, že letos skončil v čele firmy po téměř 15 letech „dinosaurus“ Steve Ballmer a na jeho místo nastoupil Ind Satya Nadella. Pod jeho vedením Microsoft mění zavedené strategie a více se začíná orientovat na nové trhy. Ať již jde o mobilní oblast nebo Windows a Office formou předplatného (u Office to již funguje, s Windows to snad přijde s verzí 10), Microsoft jasně směřuje do cloudu. Jeho služba Azure má ambice stát se významným hráčem na trhu, kdy je software poskytován cloudově, stejně tak i služby či samotný cloud. Microsoft v takovém případě ale musí spolupracovat s dalšími významnými hráči, což na poli operačních systémů znamená právě v první řadě Linux.
Ruku v ruce s otevíráním platforem souvisí i open-sourcování technologie .NET či připojení se k otevřenému standardu pro webovou 3D grafiku, konsorciu Khronos Group, které zastřešuje vývoj WebGL.
Podrobněji k Microsoftu:
- říjen: Satya Nadella: Microsoft miluje Linux!
- listopad: Jaký důkaz ještě potřebujete? Microsoft uvolnil .NET pod open-source licencí!
- srpen: Peklo zamrzlo: Microsoft se připojil ke Khronosu, bude vyvíjet WebGL
Sluší se ale současně dodat, že Microsoft má nadále miliardové zisky z Androidu a i díky tomu nemá problém poskytovat Windows (Windows Phone) de facto zdarma pro levné ultramobilní přístroje. Změna k lepšímu ale rozhodně nastává a je to dobře.