Rok 2014 byl rokem Linuxu aneb Rekapitulace v sedmi aktech
Kapitoly článků
Tématem, kterým letos žil celý otevřený svět, byl „operační systém uvnitř Linuxu“, zvaný zkráceně systemd. Tenhle soft, který kdysi začal jako náhrada starých init systémů, se stále rozrůstá už takřka do obludných rozměrů. Má v sobě vlastní dhcp server a další prvky, které příznivci klasické unixové filosofie („dělej jednu věc a delěj ji dobře“) odmítají.
Zatímco Red Hat to neřeší (hlavní vývojáři systemd jsou jeho zaměstnanci) a stejně tak i řada dalších odvozených distribucí, kolem asi nejtransparentnější distribuce - Debian GNU/Linux - se strhl poprask. Debian si nejdřív odhlasoval použití systemd jako výchozího, posléze se řešilo co se bude dělat s verzemi jako Debian GNU/kFreeBSD a rozhodnutí znělo, že kolem systemd není potřeba přijímat žádné další rozhodnutí, načež někteří významní vývojáři složili funkci v čele projektu a jiní lidé prozměnu založili fork kladoucí si za cíl „Debian bez systemd“. Tvůrci OpenBSD pak vyvíjí vlastní alternativu k systemd, která nahradí potřebné init části vlastním kompatibilním kódem, ale neponese všechny ty nadstandardní věci okolo. No zkrátka tohle byl divokej rok.
- Významná zpráva: Ubuntu přechází z upstartu na systemd
- OpenBSD vyvíjí vlastní náhradu za šílený systemd
- Lennart Poettering poukázal na bídnost vývoje Linuxu
- Devuan: fork Debianu se představuje
BSD svět si ale z nemalé části žije po svém. Že se dokáže obejít bez věcí,které se příčí jeho otevřenosti vycházející z původní Unixové filosofie a BSD licence, dokázalo letos FreeBSD. To přišlo po letech vývoje s verzí 10, první která plně nahrazuje pod nekompatibilní licencí GPLv3 licencovanou sadu kompilátorů GCC za projekty LLVM/Clang.
Logicky za ním následoval systém PC-BSD, který je uživatelsky přívětivou variantou FreeBSD. Systémy jako OpenBSD stále setrvávají u starší verze GCC. PC-BSD pak letos představilo projekt vlastního desktopového prostředí Lumina, které jsme si ukázali v kratším preview.
- Vyšlo FreeBSD 10, odklon od GCC kompilátoru zpečetěn
- PC-BSD chystá vlastní prostředí Lumina a prediktivní načítání aplikací
- Mikrotest PC-BSD 10.0.2: podívejte se na zbrusu nový desktop Lumina
- Prostředí LXQt míří do finále, shrnujeme novinky
Vedle Luminy také finišuje přechod desktopu LXDE z GTK+ v2 na Qt a současně spojení s Razor-qt. Desktop LXQt je téměř ve finále a v příštím roce se jej pravděpodobně dočkáme.
- darktable 1.4 přináší podporu Lua skriptování i WebP
- darktable 1.6 je vynikající upgrade
- RawTherapee 4.2 přináší zlepšení na všech frontách
- Bezplatný Hugin 2014.0.0 vylepšuje slepování panoramat
Dovolím si na závěr též připomenout vývoj v RAW editorech nejen pro Linux. Jak darktable, tak RawTherapee přišli se zajímavými inovacemi a s oběma je zase o něco větší radost pracovat. Totéž platí i pro slepovač panoramatických fotografií Hugin.
Též bodově zavzpomínejme na některá další témata. Víme, že Linuxové distribuce se pomalu začínají loučit s podporovou x86 procesorů bez instrukční sady amd64. Představili jsme si nové verze majoritních desktopů a ukázali, kde a jak shazuje Linus svoje ajťácké bříško.
- Ubuntu 15.04 má jméno, 16.04 bude možná poslední 32bit verze
- Adobe ukončil Reader pro Linux
- GNOME 3.14 přináší evoluci
- KDE 4.14 - převážně opravy a drobné novinky
- Linus Torvalds pracuje na Linuxu při chůzi [video]
Díky logoutovi jsme se mohli blíže podívat, jaká úskalí čekají toho, kdo se rozhodne na notebooku provozovat OpenBSD.
A také jsme si ukázali v praktickém testu, jaké to je fungovat s Ubuntu na ultra-low-endovém x86 desktopu AMD Kabini.