Rok 2015 s Windows v kostce: Ve znamení velké desítky
Kapitoly článků
Pokud David v linuxové rekapitulaci za tento rok hovořil převážně o evoluci než o revoluci, nemohu ani já v tomto přehledu hodnotit Windows jinak. Ono, aby se mohlo o microsoftím produktu ve výsledku mluvit právě jako o revolučním, ukáže až možná větší časový odstup. Protože když k tomu všemu přičteme konkrétní systémové změny a novinky, kterými jsme byli od začátku roku hojně zásobováni, nemůžeme skok z osmiček na desítky okomentovat jinak než upřímnými slovy: „To už tu mělo být dávno, proč se s osmičkami tak spěchalo!“
Půl roku jsme tu měli spekulativní články, co by se tak ve Windows 10 mohlo objevit a co a jak bude fungovat. Ve druhé polovině to vystřídaly ryzí fakta a první zkušenosti s vydaným systémem. Vytáhněme si proto nyní letošní klíčové momenty, které byly pro toto téma nejpodstatnější.
Hned z kraje roku byla ukončena hlavní technická podpora Windows 7. Pro běžného uživatele není tato zpráva bůhví jak důležitá, daleko podstatnějším milníkem bude 14. leden roku 2020, kdy dojde k definitivnímu ukončení podpory sedmiček. A když už jsme se takhle z kraje roku bavili o ukončování, Microsoft oficiálně potvrdil, že Windows RT se dál významně upgradovat nebude, aktualizaci na desítky nedostane. (Později v průběhu roku byla oznámena větší aktualizace ve formě Update 3.) A aby toho nebylo málo, Surface RT a Lumia 2520 se přestaly úplně vyrábět. Jelikož stálice Windows XP je skutečným držákem i v řadě společností a firem přes ukončení oficiální podpory ze strany Microsoftu, rozhodl se redmonský gigant, že zdvojnásobí cenu za dodatečnou podporu, kterou těmto společnostem sám nabídl.
Přejděme nyní k desítkám. Obsažený DirectX 12 se profiloval v prvních zprávách jako velmi pokročilá záležitost, jak ale Jirka zjistil, je to dost nafouklá bublina. (Na druhou stranu kombinace grafik GeForce s Radeony je fajn věc.) Také konec Internet Exploreru v desítkách mohl nejednoho nostalgika zklamat, avšak jak se záhy ukázalo, jde převážně o brandový krok – IE nahradil Microsoft Edge.
- Raspberry Pi 2 přináší čtyřjádrový ARM, rozběhá i Windows 10
- Tajný projekt Microsoftu odhalen! Brýle HoloLens zvládají virtuální realitu
I když Windows 10 vyšel komerčně až koncem červencem, uživatelé se v případě zájmu mohli v průběhu roku zapojit do jeho veřejného testování. Desítky byly v tomto ohledu průlomové: vyskočily z uzavřeného testovacího sevření a nabídly se volně k dispozici všem zájemcům prostřednictvím programu Windows Insider. Díky tomu se zprávy o předpokládaných změnách šířily rychleji a člověk věděl, co jej nakonec v RTM verzi bude skutečně čekat. Psychologicky tak nebyly ve výsledku desítky takovou změnou pro koncového uživatele jako Windows 8. A co si budeme nalhávat, je to přesně ta podoba systému, ve které měly přijít hned po Windows 7.
Windows 10 představuje ucelenou multiplatformu pro všechna zařízení, na které si jen vzpomeneme. Přes tablety, mobilní telefony, počítače, notebooky až po konzole Xbox a minipočítače. Vše sdružené pod jednotnou hlavičkou, avšak rozdělené dle instalace. Jednotnosti se konečně dočkaly i aplikace, sjednocení Windows Store je perspektivní a důležitým nejen obchodním krokem pro budování celistvosti. Zde ale ruku na srdce bude ještě dost práce.