Rok 2015 s Windows: Ve znamení velké desítky
Kapitoly článků
Samotná provázanost služeb v zařízení je ale jedna věc. Windows 10 chce být mnohem víc. Tam, kde se zastavily koncepty jako Ubuntu Touch OS, Windows navazují a dotahují věc do finiše. A po svém - poznejte technologie Continuum. Klíčovými mobilními zařízeními této funkce se tak pro tento rok staly vlajkové lodě Lumie a trochu překvapivě i Aceru. Zatímco Acer Jade Primo se veřejnosti krátce ukázal už na veletrhu IFA, do prodeje však zamíří až po novém roce (zřejmě v průběhu ledna za bezmála 14 tisíc korun). Lumia 950 (XL) tak mohla před Vánoci zazářit a představit Continuum v celé své kráse (již brzy přineseme samostatný článek).
Vraťme se ale zpět k desktopům. Velkým tématem se po uvedení Windows 10 stala jejich samotná distribuce. Upgrade na Windows 10 byl od 29.7. distribuován postupně, respektive v první vlně přednostně uživatelům, kteří se přihlásili do Windows Insider programu, případně projevili zájem o předčasný upgrade. Ostatní uživatelé Windows museli nějaký ten týden setrvat, případně mohli zkusit vyvolat automatický upgrade přes CMD příkazem: wuauclt.exe /updatenow
Windows 10 zamířily samozřejmě rovnou i do prodeje. Počítače, které do té doby byly certifikované na Windows 8 ready, byly automaticky považované i za připravené pro upgrade na Windows 10.
Další fáze distribuce však začaly nabírat na intenzitě. Když jsem minulý rok v říjnu sepsal ryze optimistický náhled do budoucna, proč si myslím, že by Windows 10 mohly mít (prodejní) úspěch, nečekal jsem, že se ve svém závěru trefím až tak moc. Pár týdnů po oficiálním uvedení se najednou začaly objevovat ohlasy uživatelů, že se Windows 10 začínají cpát i do počítačů, kde o ně nebyl projeven přímo zájem. A tyto hlasy začaly nabírat zejména v posledních měsících dost na síle. Jakoby Microsoft začal honit statistiky, jeho Windows 10 byly k říjnu již na více než 110 milionech počítačů. Desítková tlačenka Windows začala být velmi agresivní a Microsoft používá všechny dostupné prostředky, které má k dispozici. Je to snad nejvíce, čeho můžeme být v porovnání za poslední verze Windows svědky.
- Microsoft vynucuje Windows 10 upgrade na starších verzích
- Windows Update leckomu samovolně nainstaloval Windows 10
Úplně největší perličky však začaly vylézat na povrch s prvním praktickým používáním. Výchozí nastavení služeb ochrany soukromí nebylo zrovna ideální, Windows odesílají uživatelských informací ven víc, než by bylo úplně vhodné. Pokud se vám nechce nastavení ručně procházet, pomůže vám s blokací utilitka, o které jsme napsali (doporučuji za sebe i prográmek z tamní diskuse jako zajímavou alternativu). Zájem o tento nástroj vzrostl znovu i po čase, kdy jedna z větších aktualizací doručena skrze Windows Update, doslova vyresetovala uživatelské nastavení týkající se právě ochrany soukromí do výchozího nastavení. A objevily se i další nepříjemnosti po nainstalování jiných aktualizací: například samovolné odistalování Catalystů a vybraných programů. Inu, aktualizacím narostly skutečně silná chapadýlka...