Ryzen 9 3900X můžete provozovat na B350, jen pozor na vodníka, může snížit výkon
Jak to v praxi funguje, vyzkoušela redakce webu TechPowerUp na desce ASUS Prime B350-Plus, která (přinejmenším v kombinaci s novým Ryzenem) zvládá bez problému i DDR4-3200, což je takové rozumné a pro většinu uživatelů dostačující minimum k Ryzenu 9.
Zjištěny byly dvě zásadní informace: V této konfiguraci nedochází k žádné významné degradaci výkonu, rozdíly mezi X570 a B350 se pohybují v jednotkách procent.
Problém však nastává, pokud se na procesor namísto standardního vzduchového chladiče nasadí vodník. Mainstreamové desky s čipsetem B350 totiž nepočítají s vodním chlazením, které je spíše doménou high-endu a často nemají nijak specificky chlazené napájecí obvody VRM. Jejich chlazení je běžně zajištěno cirkulací vzduchu od chladiče procesoru. Protože se při použití vodníku vzduch kolem socketu nehne, dochází při plné vícevláknové zátěži procesoru k zahřívání VRM na 130 °C (při přetaktování i více). Pak už zasáhnou bezpečnostní obvody a dokud teplota VRM neklesne, sníží takty CPU (na až 550 MHz) a klesá výkon.
V případě použití Ryzenu 3000 na těchto deskách je tedy vhodnější buďto zůstat u vzduchového chladiče, který napájecím obvodům na základní desce zajistí základní chlazení, nebo - je-li vodník nutný - podomácku vylepšit chlazení VRM obvodů (například nějakými pasivy nebo umístěním pomaloběžného 1000-1200 RPM ventilátoru).
I pro majitele procesorů jako Ryzen 7 1700 nebo Ryzen 7 1700X může být upgrade na Ryzen 9 3900X zajímavou možností, neboť přináší o ~100 % vyšší vícejádrový výkon a téměř o 50 % vyšší výkon jednojádrový.