Ryzen 9 5950X přetaktován na 6 GHz pod MacOS?
Dlouholetý prolézač internetových databází TUM_APISAK vyštrachal ve výsledcích GeekBench údaje, které jsou zajímavé hned ze třech hledisek. Za prvé jde o výsledky Ryzen 9 5950X a Ryzen 9 5900X. Za druhé jde o výsledky procesorů přetaktovaných na 6 GHz a za třetí, což je ještě podivnější, jsou čísla naměřená pod operačním systémem Apple MacOS.
Pomiňme na chvíli operační systém a zaměřme se na výsledek (resp. výsledky, čísel lze v databázi najít více). Některá z nich pro názornější srovnání zařadil uživaetl harukaze5719 do grafů k výsledkům běžně dostupných procesorů:
Debaty se vedou především o tom, zda skutečně procesor mohl běžet na 6,0 GHz, nebo jde o chybnou detekci. Objevuje se argument, že vícejádrové skóre neodpovídá výkonu, který by bylo možné očekávat při 6,0 GHz, takže jde o chybnou detekci. Ve skutečnosti je ale chybný tento názor, protože argumentuje s mylným předpokladem, že na 6 GHz běžela všechna jádra. Ve skutečnosti procesor na 6 GHz běžel, ale patrně jedním jádrem (jako boost), ostatní byla přetaktována výrazně méně.
To lze snadno dokázat jednojádrovým skóre, které dosahuje 2024 bodů. Jednojádrové skóre současného nepřetaktovaného Ryzen 9 3950X dosahuje 1292 bodů. Vezměme tedy 1292, vynásobme 1,19 (IPC) a dále vynásobme 1,28 (tolikrát je vyšší jednojádrová frekvence 6,02 GHz Ryzen 9 5950X oproti 4,7GHz Ryzen 9 3950X) a vyjde nám skóre 1969, tedy hodnota ±3 % (vliv pamětí, OS ap.) od naměřených 2024.
Je tedy jasné, že při naměřeném výsledku musel procesor běžet na taktovací frekvenci kolem 6 GHz a otázkou není, zda jí dosahoval, ale jak jí dosahoval. Z automatického záznamu v databázi totiž nepoznáme, zda autor použil tekutý dusík, suchý led, helium, průmyslový chladič ap. Záznam vypovídá pouze o tom, že bylo dosaženo jednojádrově více než 6 GHz.
Kapitola sama pro sebe je běh pod MacOS. Databáze hovoří výslovně o iMacPRO, a tak se vracíme ke zvěstem za začátku roku…
Po celý letošní rok, kdy se rovněž mluvilo o (Applem později potvrzeném plánu) nahradit procesory Intelu vlastním ARM řešením, se často objevoval názor, že Apple přeci nebude přecházet na AMD, když ohlásil přechod na ARM.
Nabídka Applu je však velice široká a přechod na vlastní procesory není rozhodnutí, které lze implementovat ze dne na den, ale jde o proces, který bude trvat řadu let. V segmentech, které vyžadují výkonné procesory a pro které nemá Intel zamrzlý na 8/10 jádrech co nového nabídnout, nemůže Apple jen tak na tři-čtyři roky vyklidit pole a ukázat zákazníkům vztyčený prostředník. A tak je logické, že hledá alternativy. Protože už s generací Zen 2 bylo s podivem, že Apple nevyužil Ryzeny 9 ani Threadrippery, dává smysl, že o ~19 % IPC v kombinaci s vyšším boostem Zen 3 mohly Apple přesvědčit k tomu, aby rozšířil experimentování s portfoliem AMD.