Ryzen na dusíku vytvořil světový rekord v CineBench (+chladiče)
Akce, na které AMD představila Ryzen 7, se účastnil i tým profesionálních overclockerů. Ti si vzali do parády osmijádrový Ryzen 7 1800X, zalili tekutým dusíkem a po vyzkoušení několika kombinací napětí, taktů a dalšího nastavení dosáhli taktu až 5,2 GHz (ze základních 3,6 GHz) při napětí nezanedbatelných 1,875 voltu.
Pokud interpretuju dostupné útržkovité materiály dobře, pak patrně při nepatrně nižší frekvenci byl procesor stabilnější a dosáhl při ní skóre v CineBench 2449, čímž padl předchozí rekord 2410 bodů [pro desktopový procesor] a vznikl rekord nový.
To na jednu stranu ukazuje, že za speciálních podmínek bude OC potenciál Ryzenu docela dobrý - tedy pokud zohledníme fakt, že jde o osmijádro (s počtem jader klesá OC potenciál, protože roste pravděpodobnost, že se v procesoru objeví horší jádro) a že je vyráběné na procesu, který byl sice trochu odladěn společností GlobalFoundries, ale jako takový byl vyvinut pro malé nízko taktované mobilní čipy společností Samsung. Na druhou stranu je ovšem jasné, že s běžnými chladiči budou výsledky slabší a patrně nebudou běžně přesahovat (odhadem) 4,3-4,5 GHz.
Pokud je řeč o přetaktování, nebude úplně mimo téma, pokud se ještě vrátíme k chlazení. Určité nejasnosti se týkaly referenčních chladičů. Tady máme pěkně všechny tři modely pohromadě. 65W vlevo se jmenuje Wraith Stealth a zatím jsme o něm příliš neslyšeli. 95W uprostřed nese označení Wraith Spire (od předešlého se liší výrazně vyšší pasivní částí) a 140W vpravo s měděnými heatpipe je nejvýkonnější Wraith Max určený pro 95W modely z řady „X“.
K tomu dvě poznámky. Zmínka o údajné výšce Wraith Spire 54 milimetrů, o němž se rozběhla diskuse pod středečním článkem, se patrně bude týkat sníženého Wraith Stealth určeného pro 65W TDP. Přinejmenším podle snímků by to odpovídalo. Dále poznámka k Wraith Max: Od AMD jsme dostali ceny a parametry procesorů Ryzen R 1700X a R 1800X pouze v konfiguracích bez chladiče. V zahraničí ale unikly i specifikace modelů s přibaleným chladiče. České zastoupení prozatím nemá údaje o tom zda nebo kdy u nás budou modely s chladičem k dispozici. Osobně se domnívám, že s první várkou tohoto balení upřednostnila AMD výrobce sestav, kteří mají o referenční (boxové) chladiče větší zájem než většina uživatelů high-end segmentu a až se situace na trhu ustálí, dostanou se i do běžné nabídky.
Austin Evans, AMD