S mode od Microsoftu nahradí Windows S
Tento koncept byl vřele vítán správci počítačů, jelikož pro velké organizace bylo možné jednoduše spravovat operační systém a díky striktnímu omezení instalací systém dosáhl výrazné bezpečnosti a chránil před potencionálním zavirováním ze strany uživatele.
Myšlenka je dobrá, nicméně tímto krokem Windows ztratil jeho hlavní výsadu oproti ostatním operačním systémům - a to možnost nainstalovat jakýkoliv program bez omezení. S trochou nadsázky se Microsoftu (bohužel) povedlo vytvořit Windows RT 2.0.
Microsoft se proto rozhodl koncept Windows S zahodit. Místo něj přichází takzvaný S Mode. Pro běžné spotřebitele se toho tímto krokem změní hodně. Operační systém, který je běžně distribuován spolu s novým počítačem výrobcem, bude v budoucnu instalován jako odlehčený Windows S, který půjde upgradovat na plnotučný systém. Vše je nově rozděleno podle samostatného systému, na kterým systém funguje.
Jako příkad uvádí možnost upgradovat systém z Windows 10 Home S na Home zcela bezplatně. Pokud je ale na počítači nainstalována verze Windows 10 Pro S, upgradovat na plnotučný systém už bude stát 49 dolarů (~1000 Kč). Hlavní motivací je více vydělávat na předinstalovaném systému ve vyšších verzích a naopak snížit cenu na tabletech a noteboocích.
Zpráva dále uvádí, jak se pohybují jednotlivé systémy pro výrobce a jejich přibližné definice:
Entry: Intel Atom/Celeron/Pentium ≤ 4GB RAM & ≤ 32GB SSD a ≤ 14.1” velikost obrazovky (NB), ≤ 11.6” (2v1, Tablet), ≥ 17” AiO |
Value: Intel Atom/Celeron/Pentium ≤ 4GB RAM & ≤64GB SSD & ≤ 14.1” velikost obrazovky (EM ≤ 4GB RAM & ≤64GB SSD nebo ≤ 500GB HDD) |
Core: Nelze použít na zařízení, které splňuje hardwarové parametry pro Core + a Advanced |
Core +: High end CPU a >4 GB RAM ≥8 GB RAM & ≥1080p rozlišení (NB, 2in1, AiO) >8 GB RAM & ≥2TB HDD nebo SSD |
Advanced: Intel Core i9 (všechny konfigurace) nebo Core i7 ≥ 6 jader (jakákoliv RAM) nebo AMD Threadripper (všechny konfigurace) nebo Intel Core i7 >16GB (jakýkoliv počet jader) nebo AMD FX/ Ryzen7 > 16GB nebo ≥ 4K rozlišení (jakýkoliv procesor schopný 4K UHD-3840 rozlišení) |
S tím souvisí výsledné ceny systému pro partnery: Advanced 101 dolarů (2050 Kč), Core + 86.6 dolarů (1790 Kč), Value 45 dolarů (920 Kč) a Entry 25 dolarů (510 Kč). Tyto ceny budou zahrnuty ve výsledných sestavách, které jsou prodávány jako celek a tím adekvátně zvýší cenu sestavy.
Další změny na rok 2018 jsou ze strany Microsoftu na výrobce, aby upřednostňovali programy, které jsou z dílny Microsoftu nad ostatními jako například Edge jako hlavní webový prohlížeč (Windows XP a Ballot screen, který byl po pěti letech ukončen a uživatel už nadále nedostával na výběr z pěti prohlížečů webu), dále předinstalování UWP aplikace LinkedIn (Který byl zakoupen Microsoftem v roce 2016), předinstalovaný Office (předpokládám verze 365 s předplatným, ale to upřesněno není) a omezení připnutí Win32 aplikací - 1 aplikaci lze připnout na plochu a 1 aplikaci na spodní lištu.
Do jaké míry budou Win32 aplikace omezeny, se zpráva nezmiňuje, ale dokážu si představit, že cílem bude i omezení spouštění více Win32 aplikací na nejnižších verzí systému, a tím nepřímo donutit uživatele, aby si zakoupili vyšší verzi operačního systému - pochopitelně za příslušnou částku.
Krok Microsoftu může působit dosti zmateně, ale záměr je snížit cenu nejnižších verzí operačního systému, a tím nepřímo zvýšit podíl na trhu. Pozitivní zprávou je, že Windows 10 Home a Windows 10 Pro se nadále budou prodávat samostatně a uživatelé, kteří si systém chtějí poskládat po svém, tak nejsou omezováni ve výběru verze systému.