Samsung BRITECELL: evoluce foto snímačů bez klasického bayerova filtru
Samsung u něj odstranil klasickou bayerovu masku, která používá rozdělení pixelů na čtveřice dvou zelených a po jednom červeném a modrém subpixelu. BRITECELL je v podstatě o tom, že ony zelené subpixely jsou bílé, tedy přijímají kompletní jasovou informaci bez filtrace zbývajících složek. Myšlenka to není nová, ostatně plyne i ze skutečnosti, že zelená část nejvíce odpovídá jasové složce, takže není důvod se u ní okrádat o cenné fotony, které takto mohou na snímač dorazit.
Prvním snímačem typu BRITECELL je nový 20Mpix malých rozměrů, který u fotocitlivých buněk přináší změnu velikosti z 1,12 na 1,00 µm. Díky bílým (či přesněji řečeno jasovým) subpixelům ale zachovává snímač citlivost při nízkém osvětlení srovnatelnou s 1,2mikronovým. Spolu s technologií Samsung WDR (Wide Dynamic Range? ... každopádně jde o systém využívající vícenásobnou expozici a fázový autofocus), která představuje metodu zpracování dat ze snímače, lze získat lepší fotografie při stejných podmínkách.
- Čtěte také: Technologie ISOCELL (únor 2014)
Snímač(e) typu BRITECELL můžeme očekávat v nových smartphonech Samsung. Těžko v tuto chvíli říci, ve kterých všech, konkrétně i u Galaxy S7 se hovoří jak o BSI CMOS snímači Sony, tak o jakémsi velkém 1/2" snímači, tak i o tomto BRITECELL. Lišit se to může i v rámci jednotlivých modelů této generace, takže si na rozuzlení zkrátka počkejme. Generace Galaxy S7 by se měla objevit 21. února.