Samsung chce předběhnout TSMC se zahájením 3nm výroby
Zhruba o dekádu zpět stálo v čele polovodičového průmyslu pět velkých značek schopných vyrábět na tehdy špičkových 2xnm procesech. GlobalFoundries, Intel, Samsung, TSMC a UMC. Zhruba před pěti lety stály v čele polovodičového průmyslu čtyři firmy schopné vyrábět na tehdy špičkových 1xnm procesech: GlobalFoundries, Intel, Samsung a TSMC. Nyní máme tři výrobce schopné dodávat <10nm čipy: Intel, Samsung a TSMC.
V posledních letech se nejlépe dařilo TSMC, která dohnala a nakonec i částečně předehnala Intel. Samsung, kterému se docela dařilo za 1xnm éry, je na tom se 7nm a 5/4nm procesem podstatně hůř. Jeho 4nm proces je po stránce provozních vlastností přirovnáván k 7/6nm EUV procesům TSMC.
Není proto divu, že se Samsung snaží situaci zlepšit časnějším spuštěním 3nm výroby. Vidí k tomu příležitost, neboť TSMC při její přípravě zaznamenala drobné škobrtnutí, které znamená, že v letošním roce k vydání žádného široce dostupného 3nm produktu nedojde. TSMC prozatím řekla pouze tolik, že samotnou velkokapacitní 3nm výrobu spustí ve druhé polovině letošního roku, takže si zjevně není jistá ani kvartálem.
Podle agentury Yonhap News chce Samsung v příštím týdnu oznámit zahájení masové výroby na 3nm linkách. Tento akt nelze chápat jinak než jako snahu o formální předběhnutí TSMC a zajištění mediální pozornosti. Byť má Samsung s 3nm výrobou jisté šance, samotní zákazníci nijak přehnaně optimističtí nejsou. Prvním problémem je právě pověst, kterou si firma udělala se 7nm a 5/4nm procesy. Druhý problém tkví v tom, že 3nm proces nasazuje technologii MCBFET. Ta sice může procesu přinést jisté výhody, ale zákazníci vnímají její nasazení Samsungem (TSMC a Intel její obdobu využití až později) jako poměrně riskantní. Vnímají ji jako další možný zdroj problémů v kombinaci s těmi, které přišly již na 7nm a 5/4nm generacích. Zákazníků 3nm procesu společnosti Samsung tak má být jen „několik“.
Před časem se proslýchalo, že by AMD mohla 3nm linek Samsungu využít, ale tyto zprávy přišly dávno před informacemi o problémech s výtěžností a od té doby žádné nové zprávy o využití či nevyužití nepřišly. Na druhou stranu zůstává faktem, že Samsung umí svoji nabídku přizpůsobit stavu výroby a pokud mu jde o získání zákazníka, nabízí platby odběratelům možnost plateb pouze za funkční čipy, nikoli celé wafery. Není proto vyloučeno, že AMD pro okrajovou část portfolia proces Samsungu využije (což chápejte skutečně tak, jak je to napsáno - nikoli jako naznačení, že se něco takového skutečně děje).