Samsung odhalil LPCAMM moduly, slibuje 60% úsporu místa, má to však háčky
Možná si ještě pamatujete na loňské jaro, kdy se začalo mluvit o několika nových standardech paměťových modulů. Jedním z nich byl CAMM (Compression Attached Memory Module), se kterým přišla společnost Dell. Cílem mělo být řešení pro notebooky, které ušetří prostor oproti klasickým SODIMM na jedné straně a na straně druhé umožní osadit i vyšší kapacity paměti, než bylo se SODIMM možné.
Když Dell tento standard vyvinul, daroval ho JEDEC, aby urychlil jeho přijetí. To se nejspíš více-méně povedlo, neboť již v lednu (letošního roku) na CES prezentovala společnost ADATA mezi paměťovými moduly CXL a MRDIMM také CAMM.
Krom ADATA nyní přichází s Samsung s tzv. LPCAMM (Low Power Compression Attached Memory Module) a prezentuje konkrétní modul s nízkými rozměry, vysokou kapacitou a nízkou spotřebou. Oproti SODIMM má plocha klesnout o 60 %, výkon stoupnout o 50 % a energetická efektivita rovněž vzrůst.
Mno. V posledních letech je z důvodu poklesu a zpomalování mezigeneračního pokroku na vzestupu marketingové zveličování novinek a nevyhnulo se ani Samsungu. Představení LPCAMM je totiž samý háček.
Háček první: Samsung zveřejnil krásný animovaný GIF, který ukazuje úsporu místa. Ve skutečnosti je brutálně přehnaný, neboť úspora má činit 60 % místa, ovšem GIF ukazuje úporu více jak 80 % (tedy modul je namalován plošně cca poloviční než by odpovídalo skutečnosti).
Háček druhý: Úspora plochy se neděje z podstaty nasazení LPCAMM ale pochází z toho, že Samsung srovnává SODIMM řešení postavené na DDR5 s LPCAMM řešení postaveným na LPDDR5X.
Háček třetí: Vyšší výkon je rovněž důsledkem LPDDR5X namísto DDR5 (nikoli LPCAMM namísto SODIMM).
Háček čtvrtý: Samsung srovnává DDR5 o současné kapacitě s LPDDR5X o kapacitě 32 GB na čip, které dosud neexistují. Samozřejmě, že až budou existovat LPDDR5X o 32 GB na čip, nebude nic bránit výrobě DDR5 o vyšší kapacitě na čip (tudíž srovnání nové generace LPDDR5X se starou generací DDR5 bude irelevantní).
Háček pátý: Pokud výrobce notebooku použije LPDDR5X připájené na základní desku (již několik let běžná praxe), ušetří ještě více místa než použitím LPCAMM modulu.
Jinými slovy, Samsungem prezentované výhody nejsou výhodami LPCAMM modulu, ale zpola jde o výhody LPDDR5X oproti DDR5 a zpola o výhody budoucí generace pamětí vyráběné pokročilejším procesem oproti současným pamětem vyráběným současnými procesy.
Skutečnou a patrně jedinou výhodou, kterou LPCAMM oproti současnému stavu přináší, je možnost osadit LPDDR(5X) paměti na modul, což přináší možnost výměny. Skutečně spíše výměny než upgradu. U běžných notebooků, kde se řeší prostor zabraný pamětmi, nebude ponecháno volné místo na prostorově větší variantu LPCAMM modulu (aby bylo možné časem osadit větší modul s více čipy). Na druhou stranu kapacita pamětí na čip stoupá čím dál pomaleji, takže během relevantní životnosti notebooku lze očekávat tak 50% navýšení (32GB čipy → 48GB čipy), což znamená možnost 50% navýšení kapacity (při stejně velkém modulu), která asi mnoho uživatelů neosloví natolik, aby ve výměně viděli smysl.
Samsung očekává, že LPCAMM paměti dorazí s neupřesněnou generací notebooků chystaných na rok 2024.