Samsung ohlásil LPDDR5X-8533
Letos v létě přinesl JEDEC standard JESD209-5B, kterým aktualizoval specifikace LPDDR5 a přinesl specifikace nových LPDDR5X. Jejich hlavní rozdíl tkvěl v navýšení přenosové rychlosti. Oproti DDR5-4800, které se na trhu objevily s vydáním procesorů Intel Alder Lake, je o 78 % rychlejší. Srovnání s DDR5-5200 zmíněné v úvodu je už v podstatě nefér, protože LPDDR5X je standard, kdežto v současnosti dostupné (lépe řečeno nabízené) DDR5-5200 jsou přetaktováním DDR5-4800. Standard DDR5 sice počítá s až 6400, ale vše, co je a bude v letošním roce k dostání, má být produkt vzniklý přetaktováním DDR5-4800 čipů.
Zhruba čtyři měsíce od tiskové zprávy JEDEC (a asi tři roky od nástupu LPDDR5) se o slovo přihlásil Samsung, který vůbec jako první ohlásil výrobu LPDDR5X-8533, konkrétně na svém 14nm procesu. Půjde o 16Gb čipy, ze kterých bude stavět pouzdra obsahující až 64GB paměti. Spotřeba může být až o 20 % nižší oproti dosavadním LPDDR5 (bez X). Nebylo specifikováno, zda jde o spotřebu celkovou nebo spotřebu na jednotku datové propustnosti. Asi není potřeba zdůrazňovat, že datová propustnost LPDDR5X-8533 je dvojnásobná oproti (stále poměrně luxusním) DDR4-4266. Jedno pouzdro by tak mohlo nahradit dva sloty (čistě teoreticky, LPDDR5X samozřejmě budou pájené, takže jejich masivní nástup do klasického desktopu nelze očekávat; krom pájky i kvůli ceně).
Samsung očekává nasazení těchto pamětí hlavně v systémech využívajících AI akceleraci, 5G a využívaný pro metaverzi. Metaverse, metaverze, metaversum, případně fiktivní vesmír, je označení prostoru existujícího ve virtuální realitě, kde spolu - případně s tímto prostředím - mohou interagovat jednotliví uživatelé. Tolik k univerzální definici - pokud má Samsung na mysli něco konkrétnějšího, neuvedl to.