Samsung prý plánuje investovat do GlobalFoundries
Je to vlastně již řada let, co se proslýchalo, že by Samsung mohl koupit AMD. Jenže Lisa Su tehdy prohlásila, že společnost má naplánovanou vlastní budoucnost a není na prodej. Tehdy, dávno před vydáním prvního Zenu, si asi málokdo dokázal představit, o jak vypadající budoucnosti je řeč, ale to už je v kontextu této zprávy podružné. Nyní se začaly objevovat zvěsti, že by Samsung mohl mít zájem na investici do GlobalFoundries. Není ale úplně obvyklá.
Továrnu GlobalFoundries v Německu, v Drážďanech, aktuálně napájí 63MW elektrárna. Přesněji řečeno jde o dvojici trigeneračních jednotek na zemní plyn z nichž novější (Energy Center II) dodává až 35 MW elektrické energie, až 38 MW tepla nebo až 53 MW chladu. Samsung měl nabídnout rozšíření energetických zdrojů továrny Fab1 na vlastní náklady. Stávající 63MW kapacita by se zvýšila na 100 MW.
Pomineme-li, že to není úplně obvyklý způsob investice, zůstává otázkou, co by z toho Samsung měl. Zdroj informace poukazuje na aktuální změny vztahů, které nastávají mezi USA a TSMC. TSMC pod tlakem USA přestává vyrábět pro čínskou Huawei a naopak staví 5nm továrnu na půdě USA. Jednak TSMC roste a jednak se dostává blíže USA, která výrobcům, kteří mají na její půdě továrny, umožňuje mimo jiné realizovat lukrativní státní a armádní zakázky. Samsung se má kroky v Německu v očích určitých orgánů dostat blíže západu.
V tomto vysvětlení je ovšem cítit jistý logický skok, určitá informační díra. Jen těžko si lze představit, že si například vláda USA řekne: „Hmm, Samsung zaplatil GlobalFoundries v Německu elektrárnu, to bychom mu měli dát zakázku.“
Je logické očekávat, že Samsung má zájem na nějaké bližší spolupráci s GlobalFoundries. GlobalFoundries má továrny v USA, GlobalFoundries má kapacity, které by pomohly Samsungu dosáhnout veřejně ohlášeného cíle stát se do roku 2030 největším výrobcem na světě (=překonat TSMC) a GlobalFoundries, respektive její majitelé, mohou být k lecčemu svolní. Motivace Samsungu je jasná (připomeňme, že poslední široce úspěšný proces Samsungu byl 14nm, který díky licencování GlobalFoundries nabízel celosvětově velké výrobní kapacity, protože s ním byly kompatibilní továrny Samsungu i GlobalFoundries). Motivace ze strany GlobalFoundrie nebo jejích majitelů také může existovat (ti už do továren investovat nechtějí, zastavili vývoj nových procesů a asi by byli ochotní GlobalFoundries prodat).
Nejasná je tedy jen forma spolupráce mezi oběma stranami, tedy onen logický skok. Lze si představit, že by onou investicí mohl Samsung získat podíl v GlobalFoundries, lze si představit, že si onou investicí připravuje živnou půdu pro budoucí odkup společnosti. Těžko by ale něčeho dosáhl samotným postavením nové elektrárny. Zpráva je sice zvláštní, ale je pravděpodobné, že má pravdivé jádro. Jen ho neznáme celé.