Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Samsung s Nvidií zakopaly válečnou sekyru

Společnosti Samsung a Nvidia se odhodlaly k ukončení sporů. Snad ani ne proto, že by změnily názor na celou situaci - jen se soud chýlí ke svému závěru a verdikt mohl dopadnout všelijak…

Dnes je tomu akorát rok a osm měsíců, co jsme vás informovali o žalobě, kterou Nvidia podala na Samsung (a tehdy i Qualcomm) za údajné porušení grafických patentů v rámci čipů (mobilní ARM SoC) těchto společností. Pokud si průběh celé kauzy vybavujete jen matně, možná vám k osvěžení paměti pomůže sled nadpisů zpráv, ve kterých jsme o vývoji informovali:

Nvidia sice podala žalobu na Samsung, ale ten ještě neměl na trhu žádné vlastní GPU - používal návrhy licencované od ARM, a tak se spekulovalo, že cílem Nvidie není zabránit údajně nelegálnímu použití technologií grafických jader ARM, která v rámci mobilní SoC prodává řada výrobců, ale dotlačit Samsung k nějakým licenčním poplatkům poté, co se Nvidii nepodařilo Samsung přesvědčit k licencování jejích GPU. Samsung však neustoupil a krom obrany zahájil protiútok…

…který, jak je zřejmé, nebyl příliš úspěšný (nejprve šlo o čtyři patenty, od sporu o jeden z nich během procesu Samsung upustil, ve druhém případě se Nvidia dokázala obhájit a spor o třetím a čtvrtý prohlásil soudce za zmatečný).

Soudní spor se chýlil ke konci, žalující (a samozřejmě ani žalované) straně nic nepřinesl a obě společnosti si zřejmě začaly uvědomovat, že vynesením verdiktu by mohly ještě více ztratit a dohodly se mimosoudně. Na žádné velké přátelství to nevypadá, došlo pouze k ukončení všech sporů (soudních i na patentových úřadech), které se situací souvisejí a vzájemnou licenční dohodu, v jejímž rámci si vzájemně zpřístupňují velmi malé a omezené množství patentů. Oficiální vyjádření výslovně zdůrazňuje, že nejde o žádnou širší licenční dohodu (míněno jako má např. Nvidia s AMD nebo Intel s AMD) a dále že v mimosoudním vyrovnání jde čistě o těchto pár patentů a žádné jiné (tudíž ani finanční) kompenzace. Obě strany se dohodly, že se k situaci nebudou dále vyjadřovat.

Tím končí další zbytečný patentový spor.

Diskuse ke článku Samsung s Nvidií zakopaly válečnou sekyru

Pátek, 6 Květen 2016 - 08:22 | Ondar | Právník se nažral a firma zůstala (kupodivu) celá...

Zobrazit diskusi