Opravujeme monitor (z rychlíku): Samsung SyncMaster 225BW
Samsung SyncMaster 225BW je širokoúhlý model s úhlopříčkou o velikosti 22". S poměrem 16:10 nabízí rozlišení 1680×1050, kontrast 700:1 a odezvu 5 ms. Ze vstupů má D-Sub i DVI. Nevýhodou je to, že i přes použití vysokého stojanu s uchycením do pozice definované standardem VESA neumí otočení o 90° (pivot).
Konkrétní kus byl vyroben na Slovensku v dubnu roku 2007, je mu tedy něco málo přes šest let. Klasický čas na projevení závady, v tomto případě tedy z monitoru vycházelo šumění a pískání, ač ještě jinak fungoval v pořádku.
Dostat se dovnitř je snadné: odmontovat nohu, tři šroubky ve spodní části zadní strany a odloupnout plastový dekl.
Pak stačí odpojit kablík od tlačítek v rámečku a rámeček odložit stranou.
Následuje sundání plechové krytu na invertoru a odpojení zářivek.
Pak lze popostrčit kostru a odpojit LVDS z panelu.
Použit je jednoduchý zdroj s výkonovým čipem s pulzní modulací a integrovaným tranzistorem s jedinou výstupní větví o napětí 13 V. Ta funguje i ve stand-by, proto i přes značné množství osazené kapacity nakonec dojde k likvidaci špatných kondenzátorů.
Podchyceno to bylo naštěstí včas, šumění a pískání nastalo vlivem sražením filtrační kapacity na naprosté minimum a zvýšením ESR kondenzátorů. Tím pádem dále k posunu provozních parametrů až na hranici funkčnosti.
Kdyby se to nechalo zajít dál, mohlo dojít k poškození duálních tranzistorů v pouzdře DIP-8 či k odpálení pojistky. V tomto případě tedy stačilo osadit šest Chemi-Conů KY 1000 uF/16 V za 62,4 Kč a bylo po problému. Menší kondenzátor je Nichicon PW 47 uF/25 V.