Samsung v polovodičové výrobě eliminuje lidský faktor do roku 2030
Samsung již na automatizaci nějakou dobu pracuje a jeho Smart Sensing System už zvládá kontrolovat rovnoměrnost aplikace plazmatu na wafer. Společnost to ale vnímá pouze jako začátek a pokračuje ve vývoji technologií pro náhradu lidských pracovních sil automatickým řešením. Cílem je dosáhnout tohoto stavu v roce 2030. Nepředstavujte si to tak, že v roce 2030 budou továrny Samsungu liduprázdné, ale spíše tak, že továrna (či továrny), kterou společnost v tomto roce otevře, již bude vybavena novou technologií.
Jedním z kroků k tomuto cíli byla investice desítek milionů wonů (desítek tisíc dolarů) do pořízení chytrých senzorů na zmíněnou kontrolu plazmatu. Tento proces až dosud kontrolovali a vyhodnocovali pracovníci továrny. Návrh, výroba i testování samotných snímačů je do značné míry dílem samotného Samsungu. Mimo vlastních sil byly zapojeny partnerské a akademické subjekty výlučně z Jižní Korey.
Na celý proces ale nelze nahlížet pouze jako na náhradu technologických pracovníků stroji. V posledních letech trpí polovodičová výroba extrémním nedostatkem odborných pracovních sil, takže výrobci si zpravidla přetahují inženýry mezi sebou, perzonální nedostatek řeší expanzí výroby v jiných oblastech, kde sice lidské zdroje nejsou vyčerpané, ale zároveň jsou podstatně dražší, což dále přispívá k rostoucím cenám nových generací výrobních procesů. Automatizace je v tomto segmentu prostředkem, jak rozšiřovat výrobní kapacity bez omezení nedostatkem pracovníků.