Sandisk uvádí SSD G3 se zárukou 10 let
Společnost SanDisk uvádí ani ne tak zajímavý SSD, jako spíše zajímavým způsobem. Jedná se o SanDisk G3 SSD s kapacitami 60 a 120 GB, ovšem pozoruhodný je popis výkonu: „Sandisk G3 SSD postavený na flash pamětech nabízí přesvědčivou alternativu k 7 200otáčkovým pevným diskům…“ a dále to pokračuje poznámkou „SanDisk G3 SSD otevírá soubory až dvakrát tak rychle v porovnání se 7 200otáčkovými HDD“. Dále se pak hovoří o rychlostech čtení až 220 MB/s a zápisu až 120 MB/s, z uvedeného srovnání s pevnými disky můžeme tak nanejvýše spekulovat o hodnotě IOPS, která asi nebude nikterak oslnivá (ani velikost cache se nepíše, jen je na náčrtku zmíněna, jakože tam je DDR cache). Spotřeba je naopak celkem pěkná, v klidu 0,3 W, při práci 0,4 W.
Neméně zajímavá je také udávaná životnost. SanDisk dává záruku na G3 SSD 10 let, střední doba mezi poruchami byla stanovena na 2 milióny hodin (to se u pevných disků dává na enterprise class HDD), ovšem daleko zajímavější je jiný údaj: 80 TBW. Co to je? Je to hodnota, která udává, kolik terabajtů můžete do tohoto SSD nahrnout (TeraByte Written). Pokud budeme uvažovat, že rychlost zápisu neklesne pod 100 MB/s, pak lze puštěním nepřetržitého zápisu odvařit celý SSD přibližně za 9 a ¼ dne. To jsou však bezpochyby extrémní podmínky (za nichž by to reálně trvalo déle, protože by nejspíše v průběhu práce došlo ke zpomalení zápisu), má-li vydržet SSD po celou dobu záruky, tedy udávaných 10 let, pak smíte denně zapsat v průměru maximálně 22 GB dat, což by se asi dodržet dalo. To platí pro 120GB verzi, pro 60GB je to polovina.
A konečně ještě cena. Ta už cenu pevných disků nepřipomíná ani z dálky, zejména při srovnatelných kapacitách (což u SSD je a ještě nějaký čas bude normální). 60GB verze vychází na $230 a 120GB na $400 (v přepočtu 4 400, resp. 7 600 Kč). Obě kapacity jsou k mání jak v provedení 2,5" (C25-G3), tak i 1,8" SATA SSD (C18-G3). A ještě drobnost: příkaz TRIM jsme mezi podporovanými nenašli.