Sanyo rozšiřuje rodinu NiMH akumulátorů Eneloop o typy Pro a Plus
V době, kdy běžné NiMH od slušnějších výrobců nabízely kapacity kolem 2 600 až 2 800 mAh vypadala 2 000mAh (špičkově 2 100mAh) jako nic moc, ale nakonec jim bylo nutné dát za pravdu - sliby výrobce, že si svoji kapacitu udrží výrazně déle bez samovybíjení byly víceméně naplněny. O něco později se přidali další výrobci a kapacita vzrostla na aktuálních 2 500 mAh, se kterou Sanyo (nyní součástí Panasonic Group) nabízí novější baterie Eneloop XX. Nyní pouští do prodeje dva nové typy NiMH Eneloop, musíme však kysele dodat, že pouze na japonský trh.
Eneloop Pro mají v základu kapacitu 2 400 mAh a jsou primárně určeny právě pro proudově hladová zařízení mimo jiné s vyššími nárazovými odběry (dosavadní slabina NiMH) jako digitální foťáky, blesky, ale také svítilny. Je otázkou, co přinášejí oproti Eneloopům XX, jedině nás napadá, že zatímco pro původní Eneloopy se udává až 1 500 nabíjecích cyklů a ztráta 15 % energie samovybíjením po roce, pro XX již jen 500 cyklů a ztráta 25 %. Sanyo samo uvádí, že Eneloop Pro má v Evropě svůj ekvivalent již na trhu a je to právě řada XX. Eneloop Pro přijde na trh v červenci.
Akumulátory Eneloop Plus jsou určeny naopak pro zařízení, kde je těsno a běžně se za provozu zahřívající Eneloopy by nedělaly dobrotu. Eneloop Plus za cenu o něco nižší kapacity 1 900 mAh obsahují termistor s kladným teplotním koeficientem a jejich zahřívání je tak zcela minimální. Ideální řešení pro všemožné dálkové ovladače a hračky pro děti. Plus verze se objeví na trhu až v prosinci.
Nicméně když už jsme téma NiMH naťukli, jaké jsou vaše zkušenosti? Používáte některé z NiMH s nízkým samovybíjením, případně jaké a v jakém zařízení? Faktem je, že ne všem přístrojům NiMH s nominálním napětím pouze 1,2 V (namísto standardních 1,5 V) stačí a již od počátku svého vybíjecího cyklu se tak pohybují na spodní hranici napětí pro daná zařízení. Ovšem co naplat, pokud pomineme často nepoužitelné alkalické či zinkouhlíkové tužkovky (které v energeticky náročných přístrojích padají jako mouchy), tak je vedle NiMH již jen málo možností, z nichž se sluší zmínit lithiové tužkové baterie Energizer (čistě pro úplnost: Li-Ion AA akumulátory také existují, ale s napětím 3,6 V jsou pro zařízení počítající s 1,5V tužkovkami nepoužitelné).
Jedna dobrá rada na závěr: na trhu můžete objevit i NiMH akumulátory s nápisy jako "3 500 mAh", dokonce jsme zahlédli již i "4 900 mAh" NiMH AA akumulátory. Do jednoho je to lež, těmto šmejdům se vyhněte obloukem, jsou to vyhozené peníze.