Šéf BlackBerry: uživatelé iPhonů pořád hledají zásuvku
Konkrétní sousloví „wall hungers“ by se dalo přeložit jako “hledači zásuvek“. John Chen, šéf BlackBerry, to u iPhonů vidí z hlediska výdrže akumulátoru celkem jednoznačně. Podle Yahoo se takto vyjádřil nedávno na konferenci Oasis Montgomery v kalifornské Santa Monice.
Tolik zajímavá žertovná příhoda s aktuálním šéfem BlackBerry. Pokud se podíváme na vážnější věci, pak se sluší zmínit akci, kterou v USA nedávno provedl americký T-Mobile. Ten nabídl majitelům starších BlackBerry telefonů 200dolarový kredit na nákup nového přístroje. Značku si mohli zvolit uživatelé jakou chtěli a pro BlackBerry to nejsou lichotivá čísla: celých 94 % „switchlo“ na jiný systém. John Chen tuto akci T-Mobilu označil na nevhodnou a nekoncepční. Vypadá to, že americký T-Mobile a BlackBerry jsou minimálně v některých věcech na ostří nože. Šéf amerického T-Mobile naznačil, že společnost BlackBerry zastarala (jejím přirovnáním k MySpace).
Čísla mu dávají za pravdu, protože pokud zákazníci volí peněženkou, pak loňská čistá ztráta BlackBerry ve výši 5,4 miliardy dolarů při příjmech 8,6 miliardy je poměrně vysoká. Podobnou křivku co do úspěchu zaznamenal i BlackBerry 10. Jako takovému pak BlackBerry patří přibližně 1 % celosvětového trhu smartphonů za poslední kvartál loňského roku.
Tohle neveselé číslo samo o sobě nabízí prazvláštní analogii - operační systémy na bázi GNU/Linuxu mají na desktopech také zhruba 1% zastoupení. Co to ale vypovídá o kvalitách systému a jeho skutečné tržní hodnotě a faktu, že silně zatápí konkurentům na polích jiných či jaký potenciál skrývá pro roky budoucí? V řadě otázek se u BlackBerry můžeme bavit nad podobnými tématy a v řadě jiných pochopitelně ne (Linux je extrémně silný na serverech, BlackBerry žádné takové supersilné odbytiště nemá). Mnozí ale nedají na BlackBerry a jeho operační systém dopustit. Stejné platí i pro starý dobrý Nokia/Symbian, Tizen a podobné systémy, které jsou buď napůl/zcela mrtvé, silně minoritní nebo na svoje velké éntrée teprve čekají (Firefox OS, Ubuntu s Unity 8 / Mirem).
Majorita lidí nadále bude kupovat smartphony s iOS či Androidem, poroste podíl Windows Phone, ale BlackBerry nelze upřít jisté kouzlo a kvality jak softwarové, tak hardwarové. Ale mnohým „wall hungerům“ to do hlavy neprotlačí ani sám John Chen.