Selhání pevného disku je stále hlavní příčinou ztráty dat
Ač totiž mnoho spotřebitelů, businessových zákazníků či provozovatelů cloudových úložišť přechází na, či alespoň částečně implementuje SSD, jako datová úložiště stále kralují klasické pevné disky. A s rostoucí hustotou záznamu dat na plotnách, která je technologicky stále komplikovanější a komplikovanější, se celková spolehlivost minimálně nezlepšuje.
Celých 72 % subjektů oslovených ve studii v Severní Americe, Evropě i asijsko-pacifickém regionu v poslední době přišlo o data kvůli HDD, ať již šlo o desktop, či notebook. Jen 15 % reportovalo ztrátu dat na SSD, zbývajících 13 % připadalo na RAID či virtuální/cloudové služby (kde není upřesněno rozdělení na SSD / HDD).
Ze statistik iSuppli přitom vyplývá paradox, neboť objemy prodaných HDD pozvolna klesají. Stále překonávají čísla, která generuje trh HDD, ale dalo by spíše čekat, že poroste podíl ztrát dat na SSD. V oběhu ve světě je však stále zcela převažující technologií ta harddisková, takže z analýz (prozatím?) nejde vyvozovat, že by SSD technologie byla v průměrném druhu nasazení spolehlivější než HDD.
Ostatně toto škatulkování je nedostatečné, jelikož u HDD se do jedné kategorie splachují jak notebookové disky, tak enterprisové modely s 15 tisíci otáčkami, disky jednou i pěti plotnami. U SSD se zase bavíme o SLC, e-MLC, MLC či TLC čipech vyráběných mnoha generacemi technologií (aktuálně připomeňme čerstvých 16 nanometrů od Micronu, dřívějších 19 nm od Toshiby/SanDisku, 20nm od Micronu/Intelu a takto bychom mohli jít přes 25 nanometrů a 34 nanometrů dále.
Nelze věřit statistice, kterou jsem si sám nezfalšoval a na nějaké prognózy je prostě příliš brzy. Je to srovnatelné s tím, že kupříkladu největší počet krádeží v Albánii dělají Albánci. No bodejť, je to co do počtu obyvatel převažující národnost v Albánii. HDD v tomto mohou být nevinně a do budoucna by nás spíše měly zajímat kvality čerstvých produktů, tedy šestiplotnových HGST plněných heliem, disků Seagate se SMR a v budoucnu pak disky na bázi technologie HAMR/TAMR.
Roste ale podíl selhání způsobených hardwarem. V roce 2010 to bylo 29 % všech ztrát dat, nyní již 66 % - to už je relevantní a alarmující údaj. Snížil se objem selhání způsobených lidským faktorem, z 27 na 14 %, chybný software se pak postaral o 6 % datových ztrát.
Je jediná stálá konstanta: hardware občas selhává, bez ohledu na technologii. Pokud vám na datech záleží, třeba na rodinných fotografiích, pak je mějte na více úložištích. Pevném disku, paměťové kartě/flashce i vypálená na DVD a uložená ve spolehlivém velkém bezplatném cloudu (třeba 1TB Flickru).