Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Sigma uvedla širokoúhlou DP1 Quattro i nový hledáček

Sigma Dp 1 Quattro 01
V nečekaném termínu uvedla Sigma očekávaný produkt, širokoúhlý doplněk řady DP Quattro, aparát DP1Q s efektivně 28mm ohniskem. Zdaleka ale nezůstalo jen u nového objektivu…

Novou generaci snímačů Quattro společnost odhalila s modelem DP2Q, takže se k ní nebudeme detailněji vracet - pokud byste si chtěli připomenout, o co jde, nahlédněte do následujících článků:

Uvedení zmíněné DP2Q provázely smíšené reakce uživatelů: Sigma se na jedné straně snažila vyslyšet volání majitelů řady DP Merrill, kteří na jedné straně chválili, že vysoký mikrokontrast Merrillů dokáže skvěle pozdvihnout úroveň detailů a textur, ale na druhé straně je až moc vysoký a v některých situacích (např. portréty) působí rušivě.

Trojvrstvý snímač Foveon X3 Quattro

Sigma proto vyladila zpracování dat ze snímače pro nižší mikrokontrast - hladší barevné přechody. Jenže to se nesetkalo s úspěchem, uživatelé očekávali obraz nabitý detaily a to zkrátka (co do subjektivního vnímání lidského oka a mozku) s nízkým mikrokontrastem nejde. Výrobce se proto částečně vrátil ke „vzhledu“ snímků typickému pro předchozí generaci - Merrill.

Paralelně s tím ale existoval druhý problém: Nedotažený koncept redukce šumu pro snímače architektury Quattro. Jejich specifická architektura vyžaduje i odlišný postup pro eliminaci šumu a ten nebyl v době vydání dokončený. Původně použitý algoritmus byl neúčinný (zanechával artefakty - fialové a zelené skvrny) a přitom stíral detaily v méně kontrastních částech snímku.

Sigma Dp 1 Quattro 02

Kombinace aktuálních firmwarů a softwaru pro konverzi RAWu SPP 6.0.6 je dosahováno toho, co si nakonec zákazníci přáli: Vysokého mikrokontrastu (zřetelnější detaily a textury), vyřešeného barevného šumu a subjektivně i vyššího dynamického rozsahu. Jedna ukázka vydá za tisíc slov - rozdíl je vidět dobře na snímku uživatele DPreview fóra L Tippett:

Toto je první podstatná změna, která se bude týkat i nové Sigma DP1 Quattro - byť jde o softwarovou záležitost, je celkový vzhled snímků tím, co v případě většiny zákazníků Sigmy primárně rozhoduje o koupi či nekoupi konkrétních produktů.

Nejzásadnější hardwarovou změnou DP1 Quattro je objektiv. Zatímco DP2 Quattro ten svůj podědila z generace Merrill (podle jednoho rozhovoru s CEO Sigmy je dostačující až pro 80MPix snímač), v případě DP1 Quattro došlo na nový návrh, který je optimalizovaný pro ostřejší kresbu v rozích. Určitá pozitivní změna se týká i středové kresby - inu, pokud máte rádi MTF křivky, posuďte rozdíl sami:

Sigma DP1 Merrill MTF

MTF křivky objektivu Sigma DP1 Merrill

Sigma Dp 1 Quattro Mtf Chart 01Sigma Dp 1 Quattro Mtf Chart 02

MTF křivky nového objektivu Sigma DP1 Quattro - vlevo difrakční, vpravo geometrická

Nový objektiv má fyzické ohnisko 19 milimetrů (efektivně na snímači s crop faktorem 1,5× to je klasických 28 milimetrů) a světelnost f/2,8. Skládá se z 9 čoček v 8 skupinách, přičemž dvě čočky jsou broušené asféricky a jedna používá FLD sklo, které má podobné optické vlastnosti jako fluoritové čočky.

Sigma Dp 1 Quattro Lens Diagram

Optické schéma se velmi podobá tomu, které známe ze starší generace - DP1 Merrill. Základní koncept se tedy nezměnil, pouze došlo k přepočtení optického návrhu.

Pokud bychom se vrátili k ostatním parametrů, které jsou totožné s modelem DP2 Quattro, pak fotoaparát nese trojvrstvý snímač Foveon X3 Quattro (vrchní vrstva má 20MPix rozlišení a další dvě po 5MPix každá) o APS-C rozměrech, procesor True III (je ~2× rychlejší než dvojice True II použitá u minulé generace), zvládá ISO 100 až 6400, závěrka pracuje v rozsahu 30 s až 1/2000 s, objektiv podporuje manuální ostření kroužkem (přenos je elektronický) a baterie na jedno nabití vydrží zhruba na 200 snímků, přičemž v balení jsou obsažené dvě.

Sigma Dp 1 Quattro 04

3” LCD displej dosahuje rozlišení 920k bodů, čehož lze využít prostřednictvím další novinky, volitelného hledáčku LVF-01. Blokuje světlo dopadající na LCD panel, zvětšuje obraz 2,5× pro snazší manuální ostření a integruje dioptrickou korekci v rozsahu -2 až +1 dioptrie. Z další nové výbavy je k dispozici brašna a optický hledáček pro DP1Q.

Sigma Dp Lvf 01

Sigma DP1 Quattro se sluneční clonou a hledáčkem pro LCD panel LVF-01

Datum dostupnosti, cenu a další podrobnosti zatím nebyly upřesněné.

Diskuse ke článku Sigma uvedla širokoúhlou DP1 Quattro i nový hledáček

Úterý, 16 Září 2014 - 23:14 | mixal 11 | o fotaky sa okrajovo zaujimam a rad si precitam o...
Úterý, 16 Září 2014 - 12:35 | David Ježek | Rychlým pohledem na poslední měsíce si ji dovolím...
Úterý, 16 Září 2014 - 12:32 | JP01 | Jakou má čtenost nekonečný seriál Opravujeme šrot...
Úterý, 16 Září 2014 - 11:41 | Shaq | Diky za logicke vysvetleni. Foto nesleduju, o...
Úterý, 16 Září 2014 - 08:31 | no-X | Tedy stručně. Tato novinka o fotoaparátu určeném...
Úterý, 16 Září 2014 - 06:55 | David Ježek | čemu nerozumíte na formulaci "...u kterých...
Pondělí, 15 Září 2014 - 23:39 | JP01 | B je správně.
Pondělí, 15 Září 2014 - 23:04 | Pety | Předpokládal bych tiše, že má redakce údaje o...
Pondělí, 15 Září 2014 - 23:03 | Pety | Mě zaujal Panák LX100. Proti LX7 opravdu...
Pondělí, 15 Září 2014 - 22:25 | JP01 | Před pár lety... aha.

Zobrazit diskusi